1/5 от българите не смятат Ковид за сериозна опасност

0

Една пета от българите продължават да смятат, че коронавирусът не е сериозна опасност и „напрежението около него е по-скоро шумотевица и паника“, това сочат данни от бърз телефонен сондаж на агенция „Галъп“, проведен между 12 и 15 ноември сред 810 души.

Сходен е делът на хората в другата крайност, които приемат заразата като „смъртоносна опасност за човечеството“. Половината пък са на мнение, че вирусът е „опасен, но в крайна сметка е просто силен грип“.

Засега в очите на обществото по-видими остават проблемите в здравеопазването, а по-умерени – в икономиката. В средата на ноември 53,2 процента избират по-спокойното твърдение: „Коронавирусът е опасен, но в крайна сметка е просто силен грип“.

 

23,8 на сто посочват опцията „Коронавирусът е смъртоносна опасност за човечеството и едно от най-страшните неща, което хората са преживявали“.

21,1 на сто приемат най-спокойното: „Коронавирусът не е сериозна опасност и напрежението около него е по-скоро шумотевица и паника“.

По традиция надделява умерено-тревожната реакция, отбелязват от „Галъп“, като припомнят, че преди седмици обаче имаше и белези на поляризация – двете крайни опции като че ли увеличиха тежестта си. Сега личи малък ръст на тревогата – пренебрежителната крайност като че ли губи позиции, а крайно тревожната реакция като че ли расте, отчитат анализаторите и допълват, че следващи вълни на сондаж ще покажат евентуално дали ще има задълбочаване на тревогата.

В средата на ноември няма съществена промяна спрямо предходната вълна на сондаж – общо 44,4 на сто са напълно съгласни (15,5 процента) или по-скоро съгласни (26,9 процента), че правителството се справя добре със ситуацията с коронавируса. Общо 54 на сто са по-скоро несъгласни (29,5 на сто) или напълно несъгласни (24,5 на сто).

Оценката е чувствително по-ниска от началото на мерките през март – когато навсякъде по света имаше рекорден ръст в доверието към властите, свързан и с високите страхове. И сега обаче явно обществото е склонно донякъде да отделя темите „политика“ и „коронавирус“ и оценките за правителството по темата с коронавируса са балансирани, за разлика от негативните политически оценки, посочват от „Галъп“.

Те отбелязват, че политическо влияние има и в оценката за коронавирусните мерки, но поне засега по този критерий крайности не личат, макар и обществото да остава поделено на две сходни части в мнението си.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили