5-6 партиен парламент прогнозира „Алфа Рисърч“

0
Пет или шест политически партии и коалиции

Пет или шест политически партии и коалиции са с най-големи шансове да преминат 4-процентовата бариера и да влязат в 44-ото Народно събрание

Това показват резултатите от социологическо проучване, проведено в периода 16 – 23 февруари 2017г. от агенция „Алфа Рисърч“. То е осъществено в периода 16-23 февруари и е финансирано със собствени средства на агенцията.

Със сигурност, според агенцията, в парламента ще попаднат ГЕРБ, Коалиция „За България“, Коалиция „Обединени патриоти“, „Воля“ на Веселин Марешни и ДПС. С големи шансове да прескочи 4-процевнтана бариера е и Коалиция „Реформаторски блок – Глас народен“.

ГЕРБ запазва лидерство от 31.5%, следвана от БСП с 29.6% от решилите да гласуват, показват данните от проучването. Обединените патриоти влизат в надпреварата като трета сила с 10.8% от решилите да гласуват. ДПС привлича 6.8% от решилите да гласуват, а партия „Воля” стартира кампанията с 5.7% подкрепа от решилите да гласуват. На минимална дистанция от 4%-та бариера е Реформаторският блок с подкрепа от 3.9% от решилите да гласуват и реалистични шансове за представителство. Проучването на „Алфа Рисърч“ е  стартирало преди обявяването на коалицията между РБ и „Глас народен“ (които в минали избори са успявали самостоятелно да спечелят около 1% от вота), поради което не отчита ефекта от партньорството помежду им.

Силна поляризация на обществените нагласи, висока готовност за гласуване и поредица от малки дистанции, прогнозира още агенцията. Готовността за участие в предсрочните парламентарни избори е сравнително висока – 66% от реално пребиваващите в страната избиратели.

За последния месец ГЕРБ търпи лек, спад като губи по-съществено симпатиите на средните поколения. Обратно, БСП бележи лек ръст, укрепвайки позициите си в най-малките населени места.

С голямо значение за крайния резултат ще бъдат и тенденциите сред по-малките десни и леви формации. Нарастващата поляризация между ГЕРБ и БСП може да фокусира вниманието върху двете основни партии, което би затруднило останалите по пътя им към парламента. Същевременно обаче, прекомерната агресивност, взаимни обвинения и компромати между ГЕРБ и БСП могат да стимулират повече хора да се обърнат към по-малките партии. Въпросът с броя на формациите, които ще намерят място в парламента ще се реши в хода на кампанията, когато 25 на сто от избирателите заявяват, че ще вземат окончателното си решение.

Предизборната кампания е периодът, който ще покаже в каква посока ще се развият малките дистанции и какви възможности за сформиране на управленско мнозинство ще са налице след изборите, коментират социолозите.

От „Алфа Рисърч” анализират, че нагласите на избирателите потвърждават тенденцията към коалиционно управление, като двупартийна формула изглежда все по-малко вероятна. Сериозните идеологически, политически и геостратегически различия между водещите партии ги прави силно несъвместими, а базирана на подобна основа коалиция би била крайно неустойчива.

В този смисъл, парламент, съставен единствено от първите пет формации, ще е сериозно изпитание за тези, които получат мандат за съставяне на правителство, отбелязват от „Алфа Рисърч“.

 

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили