Над 300 хил. българи вече живеят в Германия

0
Без изненада – все повече чужденци живеят в Германия. Според данни на Федералната статистическа служба във Висбаден, делът на хората с миграционен произход в Германия е достигнал нов рекорд – 19.3 милиона души, или с 4,4% повече отколкото през предходната 2016 година. Към хората с миграционен произход от Службата причисляват лицата, които не са родени в Германия или поне един от родителите им не е германски гражданин.Данните са от представително допитване сред 1 процент от германското население, проведено основно в частни домакинства. Това означава, че не са взети предвид живеещите в приюти или приемни центрове за бежанци, например.
Най-много са турците
За поредна година първото място в тази класация заемат чужденците от турски произход – от всичките 19.3 млн. души около 2.8 милиона (14%) са хората с турски корени, следвани от мигрантите от полски произход (2.1 млн.), руски (1.4 млн.), казахски (1.2 млн.) и румънски (0.9 милиона).За първи път Федералната статистическа служба се интересува и от езика, който се говори в съответното домакинство. Резултатите сочат, че в 2.5 милиона от общо 24 млн. домакинства в Германия общуването е на чужд език (най-често турски – 17%). Арабски се говори в около 7 процента от домакинствата с повече от един човек.И още данни: 13.2 млн. души са се преселили в Германия, посочвайки като мотив най-вече семейни причини. Така например първите турци и поляци пристигат в Германия още преди много години, за да работят във фабрики и заводи и впоследствие останат в Германия, където се раждат техните деца и внуци.

Колко са българите?

От 2007 година България и Румъния са в Европейския съюз, което позволява на техните граждани свободно придвижване. Само през миналата година 85 хиляди румънци и 45 хиляди българи са се преселили в Германия. По последни данни, българите в Германия вече са около 310 хиляди. Мнозинството от тях е на възраст между 30 и 35 години, а 5,2% са родени в Германия. Най-много българи живеят в провинциите Северен Рейн-Вестфалия и Бавария – общо около 114 000 души.

Германското общество става все по-разнообразно и многолико – факт, който се забелязва дори само ако вървите по улиците. Въпреки това не спират ожесточените дебати за интеграцията и дискриминацията. Отскоро имигранти и германци с чуждестранен произход започнаха да споделят в социалните мрежи различни истории под хаштага #MeTwo, описващи ежедневните прояви на расизъм, с които те се сблъскват. Движението възникна като пряка реакция от случая с футболиста Месут Йозил, който напусна националния отбор заради проявено към него расистко отношение.

„Роден съм в Германия и съм учил тук, не разбирам защо хората не ме възприемат като германец“, изрази възмущението си футболистът. Скандалът отново разпали страстите по голямата тема за имиграцията и интеграцията, а във въздуха увисна въпросът дали Германия е в състояние да се справи с този проблем.

*******

Източник: www.dnevnik.bg

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили