Учените от университета „Англия Ръскин“ апелират към пушачите да не изхвърлят небрежно на земята фасовете си. Защото те не се разграждат и пречат на растежа на растенията, съобщи The Independent.
Оказва се, че 4,5 трилиона фасове се изхвърлят на земята по цял свят годишно. Химикалите в тях предизвикват стрес на растенията еквивалентен на много голяма суша. Става така, че: поникването на тревата намалява с 10%, стръковете й са къси, слаби и намаляват с 13%; намалява наличието на детелини с 27%, а дължината на стебълцата им се скъсява с 28%; теглото на корените пък става с 57% по-малко. Детелина се отглежда за фураж, но също така пречиства въздуха от изгорелите газове от дизелово гориво.
Фасовете, както и пластмасата са най-големите замърсители по света. В района на Кембридж, например, са намерени места с по 128 хвърлени фаса на квадратен метър. Много хора смятат, че те са биоразграждащи се, а това не е така, и не се замислят, когато ги изхвърлят на земята или в пясъка по плажовете. Целулозните филтри са много устойчиви и не се разграждат повече от 10 години.