Не се вижда тенденция за поевтиняване на тока, но България трябва да намери начин да включи още мощности, защото в момента с износа си покрива дефицита в целия район. Пазарът на електрическа енергия зависи от търсенето, което в момента е много голямо.
Това заяви пред БНР изпълнителният директор на Български енергиен холдинг (БЕХ) Валентин Николов. Той обясни, че в момента страната ни изнася около 2000 мегаватчаса електрическа енергия.
„По някакъв начин трябва да включим още мощности, които притежаваме, или да са в готовност, така че да не се получи по-голям дефицит в региона, за да се повиши цената на електрическата енергия“, заяви той.
МВР и ДАНС влязоха в КЕВР заради скъпия ток
Николов обясни, че като допълнителни мощности могат да се включат два ремонтирани блока на „ТЕЦ-Марица изток 2“. Те можели да компенсират загубите частично.
„Не виждам тенденция цените на електрическата енергия да вървят надолу. Няма никакво значение каква е цената на електрическата енергия, която вкарваш като ликвидност на пазара, при условие, че тя е много по-висока дори от най-скъпата енергия. В момента цените се движат от 130 евро и стигат до 190 евро“, обясни Николов.
Заради твърдения за спекулации при борсовата търговия с тока в четвъртък МВР и ДАНС започнаха да изземат документи от Комисията за енергийно и водно регулиране. Николов коментира, че се надява разследващите да имат достатъчно добри експерти, които да са наясно с целия процес на търговията с електрическа енергия.