Сигурно ви е направило впечатление, че когато при лечението ви има предписан антибиотик лекаря добавя към рецептата и пробиотик. Става въпрос за онези здравословни бактерии, които подобряват чревната флора и помагат нейното функциониране. Често пробиотиците се разглеждат като организъм, който живее в тялото ни. Ролята им е решаваща по отношение на това да блокират патогените и да гарантират хармонично чревно благосъстояние и силен имунитет. Наред с тези особено важни си свойства те микроорганизми се грижат и храносмилането, подобряването на метаболизма и овладяването на инфекции, които са се развили в стомашно чревния тракт.
Какво означава термина „Пробиотик“
В буквален превод използвания термин означава „в полза на живота“. Затова и тези микроорганизми се разглеждат като изключително важни за нашия организъм. Те способстват за правилното функциониране на органите, подобряват защитните свойства на имунитета и поддържат цялостното физическо здраве.
Накратко става въпрос за дрожди и бактерии, които живеят в стомашно-чревния тракт. Основното им поле за изява и местообитание за тънките и дебелото черво, където се размножават. Основното, което е характерно за тях е, ча полезни микроорганизми, които играят ролята на естествен щит. Те не причиняват вреди на организма, а подобряват благосъстоянието му. И въпреки, че представляват огромно количество и биват на 400 вида тези микроорганизми при патогенни атаки биха могли да се пострадат. По този начин настъпва дисбаланс във функцията им и това следва да бъде подложено на лечение. Затова лекарите изписват пробиотик при лечение с антибиотик. По този начин отвън в организма се внасят допълнителни количества полезни бактерии, които способстват:
- Усвояването на витамините;
- Осъществяват контрол на метаболитните процеси;
- Поддържат балансирана чревна флора;
- Осигуряват правилно функциониране са стомашно-чревния тракт.
Дисбаланса и намаляването на количеството пробиотични бактерии се наблюдава при различни случаи. Най-често слещаните са:
- Неблагоприятно действие на някои храни;
- Натравяния;
- При прием на някои лекарства и медикаменти;
- При стрес, напрежение и други.
Способността на пробиотиците е свързана с това да контролират влиянието на патогените в организма затова е необходимо да поддържаме тяхното количество с богата на такива бактерии храна или добавки.
Продукти, богати на пробиотици
Любимата ви храна със сигурност съдържа такива полезни бактерии. Но някои продукти са изключително богати и при ферметационен процес успяват да осигурят на тялото ни необходимото количество за правилното функциониране на стомашно-чревния тракт. Сред храните, които са богати на полезни микроорганизми са:
- Кисело мляко;
- Кефир;
- Тестени изделия;
- Кисело зеле;
- Някои видове консерви и други.
Ежедневния прием на богати на пробиотик храни допринася за намаляването на хранители смущения както и риска от инфекции, които могат да причинят сериозен дискомфорт.
Роля на биотерапевтичните пробиотици
Има се предвид друга алтернатива, която е по-популярна в аптечната мрежа като хранителна добавка. Биотерапевтичните пробиотици се характеризират с бързото си действие. Те атакуват патогените и увеличават нарушеното количество полезни бактерии в стомашно – чревния тракт. По този начин ефективно действат върху причинителя и подпомагат осигуряването на балансирано функциониране на чревната флора.
По отношение на приема и ролята на такива хранителни добавки е важно да подчертаем, че се касае за:
- Поддържане на адекватно количество полезни бактерии в тялото;
- Осигуряване на баланс в чревната микрофлора;
- Допринасят за укрепването на имунитета;
- Значително повишават нормалната моторика на храносмилателната система;
- Осигуряват профилактика и нормализират количеството на полезни бактерии, които живеят в дебелото и тънките черва.
Съществен е приноса на пробиотичните добавки. В случай, че имате проблеми с храносмилането в следствие на заболявания, при прием на лекарства с неблагоприятно влияние върху стомаха или други е приоритетно да включите в ежедневната си диета подходящия продукт. Сред популярните и с бърз ефект биотерапевтични пробиотици са:
- Биогайа;
- Био баланс;
- Биозин;
- Лактофлор био;
- Линекс;
- Омни биотик;
- Пробаланс и други.
В аптечната мрежа се предлага огромен избор от медикаменти, които са подходящи за нормализирате чревната флора при бебета, деца и възрастни.
Статията е разработена благодарение на Радио Стип