Натоварва ли се кръстът при бременност? Отговорът на този въпрос, разбира се, е положителен. За това може да има много причини. Ето някои от тях:
- Увеличаване на теглото . При нормално протичаща бременност жените обикновено напълняват с 10 до 16 кг. Тези килограми започват да тежат на гръбнака, от което се появяват болките в кръста при бременни. Нероденото бебе също расте в корема на мама и добавя още тежест върху гърба и кръста.
- Промени в позата и походката. Това става заради изместения център на тежестта, предизвикан от натежалия корем. И ето ти допълнително напрежение и дискомфорт в лумбалната област.
- Промени в хормоналния баланс. Хормонът релаксин, произвеждащ се засилено в тялото на бременната жена, отхлабва връзките и ставите в областта на таза. Така женското тяло се подготвя за раждането на бебето. Но това разхлабване нерядко предизвиква нестабилност в гръбнака и кръста, появяват се болки.
- Стрес. Не на последно място, емоционалният стрес също може да предизвика напрежение в мускулите на гърба, което бременната жена усеща като болка или спазми в гърба.
Как се лекуват болки в кръста при бременни, без да навредим на плода?
Добрата новина е, че тези неприятни болки постепенно ще намалеят и ще изчезнат след раждането на детето. Това, разбира се, ще стане само ако не сте имали хронични болки в кръста още преди да забременеете.
Какво да направите, за да облекчите болката в кръста, докато настъпи дългоочакваният момент на раждането на Вашето дете?
- Редувайте топлина и студ. Прилагането на топло и студено върху гърба може да помогне. Ако Вашият лекар разреши, можете да поставяте студени компреси – торбичка с лед или замразени зеленчуци, увити в кърпа, върху болезненото място по двайсетина минути няколко пъти през деня. След това преминете към топлите компреси, като поставяте грейка или бутилка с гореща вода върху кръста, точно на мястото, което Ви боли. В никакъв случай не слагайте топло на корема, за да не предизвикате преждевременни контракции!
- Внимавайте със стойката си. Когато ходите прегърбени, това натоварва гръбнака. Затова правилната поза по време на работа, почивка или сън е от особено важно значение. Лекарите препоръчват бременната жена да спи със специална възглавница между коленете, за да облекчи напрежението в гърба и кръста. Внимавайте със стойката си и докато работите на бюрото си – добре е да повдигнете малко краката на табуретка например. Използването на специален поддържащ колан също облекчава болката.
Правете упражнения с инверсна лежанка. Този иновативен уред може много да помогне за справяне с болките в кръста при бременни, защото е идеален за укрепване на мускулите в най-невралгичните места. Използването на лежанка се препоръчва и от специалистите гинеколози и физиотерапевти.
Едни леки серии от упражнения на Вашата домашна лежанка наистина ще облекчат състоянието Ви, раздвижвайки натежалото Ви от бременността тяло. А най-доброто е, че за целта няма нужда да ходите до фитнеса, а можете да изпълнявате упражненията вкъщи. Ако нямате лежанка, сега е моментът да си я поръчате от сайта lejanki.bg.
А ето и още три важни съвета:
- Не се навеждайте, а клекнете, ако трябва да вдигнете нещо от земята.
- Откажете се от обувките с токчета, а си изберете удобни спортни обувки с подходяща подметка, създаваща добра опора на свода. За предпочитане е да изберете по-голям номер обувки .
- Не спете по гръб.
Ако въпреки това болката в гърба продължава, може да се консултирате с Вашия лекар, особено ако решите да вземете болкоуспокояващо лекарство.
Кога да потърсите лекар?
Болката в гърба сама по себе си обикновено не е причина да търсите лекарска помощ. Но трябва незабавно да се обадите на Вашия лекар, ако получите:
- Силна болка
- Усилваща се или внезапна болка
- Контракции
- Затруднено уриниране или „мравучкане“ в крайниците
Понякога, макар и рядко, силната болка в гърба може да се дължи на вертебрален остеоартрит, на остеопороза, свързана с бременността, или септичен артрит . А контракциите може да са признак на преждевременно раждане . В тези случаи задължително трябва да потърсите лекар!
Източник на изображения: pixabay.com