Памет: Преди 145 години Русчук става Русе

0
Преди 146 години

На днешния ден преди 145 години Русе се освобождава от оковите на османското иго и получава правото освен Русчук, да се нарича с българското име Русе.

На 20 февруари 1878г. руските войски тържествено влизат в Русчук под предводителството на генерал Тотлебен, съпроводен от 200 офицери, една пехотна бригада с артилерия и 3 000 казаци.

Първи, към 9 часа сутринта, по шосето от град Бяла, водещо към предните укрепления на Русчук, се появил първият батальон на 128-и Болховски пехотен полк. Малко след това пристигнал и командващият отряда генерал Е. И. Тотлебен, съпровождан от своя щаб. Генералът поздравил батальона на Болховския полк и се отправил към южния форт на крепостта (от към страната на Разградското шосе), където своевременно пристигнали 1-ва бригада на 33-та пехотна дивизия и 12-и хусарски Ахтирски полк, които командвал генерал-майор Тимофеев.

Начело на тези части Едуард Иванович Тотлебен се насочил към крепостта Кадъ Табия. Тук той бил посрещнат от Салем паша, който бил комендант на крепостта след изтеглянето на Касерли Мехмед паша, от турска почетна рота, оркестър и делегация от жителите на град Русе начело с епископ Климент Бранитски, със светско име Васил Друмев, който замествал тогава заминалия за Цариград русенски митрополит Григорий. На руски език епископ Бранитски произнесъл приветствено слово, което до такава степен впечатлило присъстващите на церемонията журналисти, че било специално отбелязано от английския вестник „Таймс”, руския „Московски ведомости” и други.

Първи в града влезли  батальон от 129-и Бесарабски пехотен полк и лейб-гвардейски Атамански полк, съпровождани от ликуващи българи. Пред църквата „Св. Троица“ руските войски били посрещнати от множество хора, а ген. Тотлебен – с хляб и сол.

Като единствено официално име е установено паралелното на Русчук българско име Русе.

За пръв губернатор на Русчушката губерния бил назначен Алексей Александрович Тимофеев, а за негов секретар – писателят Иван Вазов.

Годишнината ще бъде отбелязана с благодарствен молебен и поднасяне на венци пред Пантеона на възрожденците. Тържествената церемония ще се започне в 11 ч.

Благодарствен молебен за извоюваната свобода ще отслужат Негово високопреосвещенство Русенският митрополит Наум, Негово Преосвещенство  Главиницкия епископ Макарий и свещеници от Русенска Света Митрополия. По традиция в края на церемонията ще бъдат положени венци и цветя в памет на загиналите герои. Желаещите могат да се запишат предварително на имейл pr@mayor-ruse.bg.

    Детско-девическият хор „Дунавски вълни“ при Общинския детски център за култура и изкуство с диригент Весела Тодорова ще изпълни „Панагюрските въстаници“ и „Хубава си, татковино“. Виктор Недялков от Театрално студио „Маска“ при Общинския младежки дом с ръководител Мина Маринова ще представи стихове от Любомир Левчев и Дамян Дамянов.

     Младежкият гвардейски отряд към Общинския младежки дом с ръководител Биляна Митева също ще се включи в церемонията по случай Освобождението на Русе.

    Пред сградата на Пантеона Дружество „Традиция“ – Русе ще покаже своята изложба на оръжие и военни униформи от периода на Руско-турската война /1877-1878 г/.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук