Десетки хиляди сръбски граждани протестираха в понеделник с искания за по-добра сигурност, забрана на телевизионното съдържание с насилие и оставка на ключови министри, дни след като при две масови стрелби бяха убити 17 души.
Тълпи от хора, които не са виждали в балканската страна от години, преминаха тържествено през центъра на столицата Белград зад плакат с надпис „Сърбия срещу насилието“.
Ученик, който внесъл два пистолета в училището си в сряда, убил осем ученици и един охранител. Шестима други ученици и един учител са ранени. Ден по-късно 21-годишен мъж, размахващ автомат и пистолет, уби осем и рани 14 души.
И двамата стрелци се предадоха на полицията.
Протестиращите и поддръжниците на опозицията поискаха спиране на работата на телевизионните станции и таблоидите, които те обвиняват, че популяризират насилствено и вулгарно съдържание.
Опозиционните партии и някои правозащитни организации обвиняват президента Александър Вучич и управляващата го популистка Сръбска прогресивна партия (СНС) в автокрация, потискане на медийните свободи, насилие срещу политически опоненти, корупция и връзки с организираната престъпност. Вучич и неговите съюзници отричат обвиненията.
В понеделник Вучич заяви, че протестиращите се опитват да го принудят да се оттегли и да дестабилизират страната. Той заяви, че е готов да провери популярността на партията си на предсрочен вот, но не уточни датата.
Парламентарните избори в Сърбия трябва да се проведат през 2026 г., а президентските – през 2027 г.
Протестиращите също така призоваха за оставките на министъра на вътрешните работи Братислав Гашич и на директора на Държавната агенция за сигурност Александър Вулин, както и за освобождаването на правителствения Комитет за регулиране на електронните медии (REM) в рамките на една седмица.
В неделя министърът на образованието Бранко Ружич подаде оставка.
Демонстрантите поискаха свикване на извънредна парламентарна сесия и обсъждане на цялостната ситуация със сигурността.
Това е акт на „солидарност срещу … насилието в медиите, в парламента, в ежедневието … солидарност заради загубените деца„, каза Снежана, жена на около 60 години, която отказа да назове фамилията си.
Подобни протести се проведоха и в няколко други сръбски града.
В отговор на стрелбата в понеделник сръбската полиция обяви едномесечна амнистия за предаване на незаконно оръжие. Тя съобщи, че през първия ден са били предадени над 1 500 оръжия.
Вучич обяви полицейски проверки на регистрираните собственици на оръжие.
Сърбия има дълбоко вкоренена култура на притежание на оръжие и заедно с останалите страни от Западните Балкани е затрупана с военни оръжия и боеприпаси в частни ръце след войните през 90-те години на миналия век, които разкъсаха бивша Югославия.