На 2 ноември отбелязваме Световния ден на витамин D. Инициативата цели да популяризира сред широката общественост огромното значение на т. нар. „слънчев витамин“, за здравето.
За съжаление, съвременният, все по-затворен и заседнал, начин на живот е свързан с недостатъчно излагане на слънце и намалена двигателна активност.
На повишен риск от дефицит на витамин D са изложени хората в напреднала възраст, страдащите от специфични заболявания с нарушен обмен на мазнините в тялото, хората с наднормено тегло, кърмените бебета, хората с тъмна кожа, рядко излагащите се на слънце хора и др.
Изчисленията показват, че един милиард души по света имат недостиг на витамин D, който е потенциално животозастрашаващ. Всъщност витамин D помага за намаляване на риска от ракови заболявания, автоимунни заболявания и сърдечни проблеми.
Както недостигът, така и предозирането с витамин D могат да доведат до сериозни последици за здравето. Затова е препоръчително да се намери балансът. При съмнения за нарушен метаболизъм на калция, костни фрактури и деформации, намалена костна плътност и др. е препоръчително да се направи консултация със специалист, както и изследване за нивото на витамин D в организма. Спрямо резултата се назначава необходимата терапия.
Освен редовното излагане на слънце като най-естествен начин за набавяне на достатъчно витамин D, някои храни съдържат значителни количества, като например масло от черен дроб на треска, риба меч, сьомга, консервирана риба тон, говежди черен дроб, яйчни жълтъци и сардини.
Бъдете здрави!