Питат русенци за инсинератора в Гюргево, Община Русе е против

0

До 24 ноември русенци могат да изразят мнението си относно изграждането на съоръжението за изгаряне на медицински отпадъци край Гюргево.

Това става ясно от писмо, изпратено от екоминистъра Юлиан Попов до Община Русе и Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в града.

Участието на местното население в процедурата по ОВОС е важно и общинската администрация призовава жителите като пряко заинтересовани от изпълнението на подобен проект, да изпратят своите становища до МОСВ или до Община Русе в указания срок. За да могат гражданите да се запознаят с актуализирания и преработен от инвеститора доклад за оценка на въздействието върху околната среда е осигурен обществен достъп до него.

Община Русе ще разгледа подробно доклада и ще изпрати до МОСВ обосновано отрицателно становище относно изграждането на инсинератора. От там напомнят че през септември съвместни комисии между българските и румънските общински власти заседаваха и излязоха с обща декларация до президентите на България и Румъния и до депутатите, представящи местното население.

Част от детайлите по проекта:

  • Местоположение: Теренът, предложен за изпълнението на проекта, се намира на платформа 2 на бившия химически завод в Гюргево
  • Капацитет: 7,2 тона на ден и съответно 2 304 тона на година от следните отпадъци: Медицински опасни и медицински неопасни отпадъци и странични животински продукти
  • Емисии в атмосферата: Твърди частици, серен диоксид, азотен диоксид и въглероден диоксид
  • Технически параметри на изпускателното устройство: 1 комин с диаметър 500 мм и височина 10 м на кота +/-0,00
  • Провеждане на мониторинг на въздуха: Непрекъснат мониторинг на NOX, NH3, CO, SO2,HCl, HF, Hg, TCOV
  • Зона на трансгранично въздействие: Разстоянието на разпространение на концентрациите на атмосферни замърсители (за най–високата регистрирана скорост на вятъра – 16,9 m/s) са под границата от 534 м.
агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук