Днес е Бабинден, отдаваме почит на хората, помогнали да дойдем на бял свят

0
акушери и гинеколози

В българския народен календар денят след Ивановден се нарича Бабинден. Това е един от големите народни празници, посветен на жените, които помагат при раждане.

Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.

Традицията е бабата да мине по къщите и да окъпе бебета, на които е бабувала. На по-големите деца само умива лицата и ги маже с мед и масло. Трапезата също трябвало да е пълна – пита, баница и кокошка, а обичаят изисквал децата да лижат на голо коляно бял пепелец от лозова пръчка, за да не боледуват от бабици.

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на “бабите” – жените, които помагат при раждане и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са “бабували” на родилките.

Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива й вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. Бабата закичва невестата с китка здравец, вързана с “мартеничка” – червен и бял конец.

След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното й рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила /”хванала”/, червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки.

Официално Бабинден се отбелязва на 21 януари като Ден на родилната помощ.

агенция за подбор на персонал
Balkan eCommerce Summit
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук