МОК не извади Русия от Олимпийските игри, федерациите ще решават сами

0
федерациите

МОК намери за най-удачно да повери на международните федерации в различните видове спортове да определят кой от руснаците може да пътува за Рио. Президентът на МОК Томас Бах съобщи официалното решение на комисията, която заседава в Лозана. През месец май „New York Times“ публикува материал с изказвания на бившия директор на Руската антидопингова агенция Григорий Родченков. Той твърдеше, че минимум 15 руски спортисти, спечелили медали на Зимната олимпиада в Сочи, са били част от „допингова програма“ на Русия, създадена, за да доминира страната на домашните Игри. По-късно WADA започна собствено разследване на база изявленията на Родченков. Резултатите бяха оповестени в понеделник от комисията, оглавявана от Ричард Макларън. Той обаче не разкри нито видовете спорт, нито фамилиите на спортистите, съпричастни към допинг-машинациите. Въпреки това Световната агенция препоръча на МОК да отстрани руските атлети от участие в Рио 2016.

Решение бе взето вчера, тъй като Международният комитет изчака Спортния арбитражен съд в Лозана да се произнесе по жалбата на лекоатлетите срещу недопускането им в Рио. Тя бе отхвърлена в четвъртък и така до момента само една федерация – лекоатлетическата, е взела окончателно решение за Русия. Касае се за 68 руски лекоатлети. За Бразилия няма да пътуват и спортисти, по-рано уличени в употреба на забранени вещества, без значение дали това е станало тази година или преди десет. Дори срокът на дисквалификацията му да е изтекъл отдавна, спортистът няма да получи акредитация. Руснаците ще бъдат много строго контролирани за допинг в Рио и ако по някаква причина не се явят за проба, ще бъдат незабавно изгонени от съревнованията.

МОК в крайна сметка не се реши да вземе най-радикалното решение в 120-годишната история на организацията. Никоя страна досега не е изключвана от Олимпийски игри по решение на комитета. Единствено имаше прецеденти на „игнориране“ на Олимпиади – първо през 1980 г. САЩ не взе участие в Игрите в Москва. Към бойкота се присъединиха още 66 държави, сред които Япония, Канада и Южна Корея. Четири години по-късно руснаците си „върнаха“, като отказаха да се състезават в Лос Анджелис заради „шовинистичните настроения и антисъветска истерия, нагнетени в САЩ“. Към този бойкот пък се присъединиха България, Куба и Полша. Преди това и след 1984 г. подобни случаи не е имало.

 

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили