По всяка вероятност изборите ще се решат на втори тур, който ще бъде трудно прогнозируем, а най-вероятно на него ще са Цецка Цачева и Румен Радев.
Това прогнозират от „Галъп интернешънъл Болкан“, според данни от национално представително изследване чрез преки интервюта сред 820 души в периода 24 – 31 октомври. Изследването е финансирано, възложено и проведено от агенцията.
Сред онези, за които може да се очаква да гласуват на президентските избори, към момента Цецка Цачева би получила 27, 2 на сто, Румен Радев – 23,1 на сто, Красимир Каракачанов – 11, 5 на сто, Веселин Марешки – 7, 6 процента, Пламен Орешарски – 7, 3 на сто, Трайчо Трайков – 5,1 на сто, Ивайло Калфин – 4, 9 процента, Татяна Дончева – 2, 7 процента. Опцията „Не подкрепям никого“ биха избрали 5, 7 на сто.
Близките дистанции между някои кандидати предполагат възможни размествания в структурата. Ситуацията е изключително динамична, уточняват социолозите.
На база декларирана готовност за участие на изборите, може да се очаква активност от около 55 на сто според списъците. Това обаче може да се промени, предвид факта, че гласуването е задължително.
Според тях, балотажът ще бъде трудно прогнозируем. От днешна гледна точка съотношението между Цецка Цачева и Радев на балотажа е 53 на 47 процента в полза на Радев. При евентуален балотаж Каракачанов – Цачева се очертава минимална преднина на Каракачанов от 51 на 49%. Това обаче са само хипотетични варианти на база заявени нагласи, които няма как да отчетат психологическата ситуация след първия тур, апелите на различни партийни лидери, поведението на различните електорати, както и влиянието на опцията „Не подкрепям никого“, която също ще фигурира на втори тур, отбелязват от „Галъп“, като уточняват, че затова данните няма как да имат ролята на прогноза.
Заявената обща активност на референдума към момента доближава 45 на сто спрямо списъците, но в референдумите до този момент реалната активност остава под заявената.
Към края на октомври и началото на ноември онези, които се очаква да гласуват на референдума, декларират, че биха гласували по следния начин – на въпроса „Подкрепяте ли народните представители да с избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура“ 82 на сто биха отговорили с „да“, 15 процента – с „не“, а 3 на сто не биха отговорили; 58 на сто биха отговорили „да“ на „Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите“, 37 на сто биха отговорили с не на този въпрос, а пет на сто не биха отговорили; на въпроса „Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори“ 87 на сто биха отговорили с „да“, 11 процента – с „не“, а 2 на сто не биха отговорили.