Лекари подминават ПТП, без да окажат помощ на пострадалия

4

За това съобщиха работещи в намиращите се в близост магазини. Хората познали известен русенски педиатър, който преминал с джипа си, но само погледнал и продължил пътя си. Същата била реакцията и на няколко негови колеги.

Както „Русе нюз“ първи съобщи, инцидентът стана около 7,15 ч. тази сутрин на пешеходната пътека край спирката до механотехникума в Русе. Там червен „Опел Астра” блъснал 87-годишния Д.М., който пресичал на пешеходната пътека. След удара мъжът паднал на земята, а от главата му шурнала кръв. След няколко минути пристигнал екип на Спешна помощ, който откарал пострадалия в болницата. Там медиците установили, че Д.М. е с рана на главата и счупен нос. Настанен е в Неврохирургия без опасност за живота.

В сутрешните часове трафикът в района на инцидента е изключително натоварен, споделиха работещи в района. По техни сметки, само за час преминавали средно около 100 автомобила. Те са категорични, че трябва да се вземат мерки, защото инцидентите, макар и в повечето случаи само с материални щети, били ежедневие. Според тях на мястото трябва да има светофар, или улица „Петко Славейков” да бъде затворена за движение.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

4 КОМЕНТАРИ

  1. До Manya Todorova: Закон за движение по пътищата
    Раздел ХХIII
    Поведение при пътнотранспортно произшествие

    Чл. 123. (1) Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен:
    1. без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието;
    2. когато при произшествието са пострадали хора:
    а) да уведоми компетентната служба на Министерството на вътрешните работи;
    б) да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на представител на Министерството на вътрешните работи или на следствието;
    в) (изм. – ДВ, бр. 43 от 2002 г.) до пристигането на представителя по буква „б“, съобразно необходимостта, да вземе мерки за безопасността на движението и да окаже помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за него;
    г) (изм. – ДВ, бр. 70 от 2004 г.) да не премества превозното средство, ако то не пречи на движението, както и да не променя състоянието му до идването на представителя на Министерството на вътрешните работи, освен ако с него е необходимо да превози до лечебното заведение пострадалите, след което е длъжен веднага да се завърне на мястото на произшествието;
    д) да вземе мерки следите от пътнотранспортното произшествие да бъдат запазени до тяхното фиксиране или описване от компетентните служби;
    е) (нова – ДВ, бр. 43 от 2002 г.) да не консумира алкохолни напитки до пристигането на контролните органи;
    3. когато при произшествието са причинени само имуществени вреди:
    а) да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието;
    б) ако между участниците в произшествието има съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те попълват своите данни в двустранен констативен протокол за пътнотранспортното произшествие и съвместно уведомяват службата за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието;
    в) ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.
    (2) (Доп. – ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Всеки участник в пътнотранспортно произшествие е длъжен при поискване от други участници в движението да дава данни за самоличността си и за задължителната си застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, а в зависимост от последиците от произшествието и да уведоми собствениците на имуществото, което е повредил в резултат на произшествието.
    Чл. 124. Водач на моторно превозно средство, който не е участник в пътнотранспортно произшествие, когато пристигне на мястото на произшествието, съобразно необходимостта е длъжен:
    1. (изм. – ДВ, бр. 43 от 2002 г.) да вземе мерки за осигуряване безопасността на движението и да окаже помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за него;
    2. да уведоми за произшествието органите на Министерството на вътрешните работи или администрацията на общината, на чиято територия е станало произшествието.
    Дамата, причинила описаното ПТП,е длъжна по закон да окаже първа помощ и да транспортира пострадалия до лечебно заведение /намиращо се на 500 м./.

  2. Предполагам,че всички сме наясно за пешеходеца, че е с предимство на пешеходна пътека. Но тук е България… повечето пъти наблюдавам, че водача гледа да даде газ и да мине пред пешеходеца… Въпрос на 5 секунди е само, но тези секунди е трудно да ги съпоставим с човешкият живот! А за лекарите няма нужда от коментари. Имаш ли пари може би ще ти се обърне внимание, нямаш ли… потърси си празен парцел в „Чародейка“.

  3. Каква е тази глупост …“улица „Петко Славейков” да бъде затворена за движение““?! Какво общо има тази малка уличка с трафика по „Доростол“? „Русе нюз“ пишете си направо наизуст! Поне проверявайте в гуглето!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук