20.7% или всеки пети жител на област Русе през 2016 г. е преживявал с доход под прага на бедността, показват данните на националната статистика. В брутно изражение броят на бедните в областта се изчислява на 46 700 . Те са преживявали с доход по-малък от 301,17 лв. на месец, на колкото е изчислен прагът на бедността. Въпреки че спрямо предходната 2015 година размерът на прага на бедност за областта намалява с 12.7% – през 2015 г. е бил 345.08 лв., относителният дял на бедното население нараства с 6.5 процентни пункта, докато регистрираното в национален мащаб увеличение е 0.9 пункта. Намалението на линията на бедност в област Русе спрямо предходната година е свързано приоритетно с намаление в средния размер на дохода от труд, отчитат статистиците
Възрастовото разпределение на хората, живеещи под линията на бедност сочи, че най-висок е делът на хората над 65 години – 27.7% от общия брой.
Най-бедните жители в областта имат 4.8 пъти по-нисък доход от най-богатите, показват още данните на статистиката. 44 на сто от домакинствата се затрудняват да осигурят всеки втори ден на трапезата си консумация на свинско и пилешко месо или риба, а 64 % изпитват ограничения по отношение организиране на едноседмична почивка извън дома.
Шест от всеки десет домакинства са със затруднени възможности да посрещнат: непредвидени разходи за неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др. Близо 34 на сто от домакинствата пък се ограничават при отопляване на жилищата си заради недостиг на средства. 33.3% или една трета от населението в Русенска област живее в тежки материални лишения.
За област Русе през 2016 г. 91.8 хил. лица или 40.7% са живели в риск от бедност и социално изключване, като тук попадат 34.0% от мъжете и 47.1% от жените в областта.