Изложбата „Древноримски крепости и артефакти от трансграничния регион между Румъния и България“ могат да видят русенци и гостите на града.
Експозицията е подредена в средновековната крепост „Сексагинта приста“ и представя реплики на ценни находки от археологически обекти, разположени от двете страни на Дунав. Експонатите са направени от хартия с помощта на 3D принтери. Показани са модели на жертвеници, надгробни паметници, оброчни плочки на различни божества, скулптури, римски часовници, глави на императори – част от колекциите на музеите в Русе и Констанца.
Изложбата е част от проекта „Интерактивна визуализация на древноримското културно наследство в трансграничния регион между България и Румъния“, който се изпълнява от Русенски университет „Ангел Кънчев“ в партньорство с Регионален исторически музей – Русе и Музей на националната история и археология в Констанца, Румъния. За година и половина екип специалисти извърши дейности, свързани със заснемане, дигитализиране и реконструкция на избраните обекти и артефакти, част от историческото наследство на двете държави. От българска страна това са Червен, Абритус, Нове, Димум, Сексагинта Приста, Дуросторум, Ятрус, Тримамиум, а от румънска Тропаеум Траяни, Сачидава, Калатис, Истрия, Томи, Улметум, Карсиум, Капидава. На сайта на проекта може да бъде намерена пълна информация за различните археологически обекти, избраните артефакти и техните 3D модели.