Университетската болница в Русе сключи договор със Здравната каса и от днес ангиографът вече е по клинична пътека.
Това съобщиха от здравното заведение. При ползване на апарата пациентите няма да се плащат нито консумативи, нито лекарски труд. Диагностиката и лечението заплащат само лицата, които са с прекратени здравноосигурителни права и чужди граждани, които нямат европейска здравна карта.
Ангиографският апарат е високотехнологичен, комбиниран, произведен през 2015 г., осигурен с пълен набор за извършване на инвазивна диагностика в областта на кардиологията, неврологията/неврохирургията и съдовата хирургия, се подчертава в съобщението. Припомня се, че струва 1 200 000 лв. и е последен модел на техниката. Чрез него може да се прави интервенционално лечение на коронарни съдове, периферни съдове на крайници и мозъчни съдове чрез 3D-реконструкция.
Ангиографът беше закупен от УМБАЛ-Русе по европейски проект, а през септември миналата година беше прегледан първият пациент с него. Тогава разходите по процедурата бяха покрити със средства на болницата, понеже още нямаше сключен договор за неговата употреба с Националната здравноосигурителна каса.
От УМБАЛ-Русе припомнят, че болницата е единственото лечебно заведение в областта, което разполага с отделения и специалисти по всички специалности, които могат да използват в лечението на пациентите си ангиорафския апарат – кардиология с инвазивна кардиология; обща и съдова неврология; съдова хирургия – всички с трето, най-високо ниво на компетентност; неврохирурзи с второ ниво на компетентност. Освен това в УМБАЛ-Русе има интензивно терапевтично отделение, в което пациентите задължително пролежават след интервенционално лечение на коронарните съдове. Това дава възможност да бъде обхваната цялата съдова патология и да се осигури на пациентите комплексен диагностичен и лечебен процес.