„Аталанта“ триумфира в Лига Европа, спря победния ход на „Байер“ (видео)

0

Аталанта е новият носител на трофея в турнира УЕФА Лига Европа. На финала на надпреварата италианците се наложиха с убедителното 3:0 над новия първенец на Германия – „Байер“ (Леверкузен, нанасяйки първо поражение на „аспирините“ през сезона след серия от 51 мача без загуба.
В герой за тима от Бергамо се превърна нигерийският нападател Адемола Лукман, който отбеляза и трите попадения в срещата. 26-годишният стрелец се превърна в първия в историята на надпреварата, който реализира хеттрик в двубоя за трофея.
Лукман даде начало на бляскавото си представяне още в 12-ата минута, когато откри резултата, възползвайки се от груба грешка в сърцето на отбраната на „аспирините“. В средата на първата част нигерийският национал се разходи из отбраната на Байер и с прецизен удар в долния ляв ъгъл на Ковар вкара за 2:0, давайки сериозна заявка за трофея.
До края на първата част играчите на Шаби Алонсо се опитаха да отговорят, но стигнаха само до две добри положения, които бяха пропилени от левият халф-бек Алехандро Грималдо.
След почивката „Аталанта“ привидно прие играта в своята половина и започна да разчита на едно от най-силните си оръжия – контраатаките. При една от тях Скамака изведе Лукман в лявата половина на атаката, нигериецът игра един на един с бранител на Байер и с мощен удар с левия крак оформи своя хеттрик, като по този начин сложи край на интригата в двубоя четвърт час пред изтичането на редовното време. В края германският шампион видимо свали гарда и инкасира първо поражение за сезона.
За „Аталанта“ това е първи европейски трофей. Тимът от Бергамо стана първият представител на Ботуша, който печели Лига Европа.
За „Байер“ пък това беше първа загуба от началото на сезона, с която се сложи край на мечтата за „перфектен“ сезон и требъл.