Близо 5 часа божествен тенис на финала на Уимбълдън

0
Близо 5 часа божествен тенис

Близо 5 часа божествен тенис поднесоха на зрителите на „Ол Ингланд Клъб“ финалистите на Откритото първенство на Великобритания по тенис Новак Джокович и Роджър Федерер.

Сърбинът спаси два мачбола и след 4:55 часа игра се наложи над швейцарския маестро Роджър Федерер със 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3). Освен че бе най-качествения, това бе и най-дълго продължилия финал в историята на „Уимбълдън“.

Това е пета титла на „свещената трева“ за Джокович, който вече има 16 трофея от Големия шлем. Маестрото, който след дни ще навърши 38 години, обаче продължава да е  рекордьор с осем титли в Лондон и общо 20 в турнирите от Големия шлем.

Джокович взе оспорвания първи сет в тайбрек, в който реализира обрат от 3:5 точки. Федерер набързо изравни, след като във втората част дръпна с 4:0 и даде само гейм на съперника.

В третата част швейцарецът пропусна сетбол при 5:4 и сервис на сърбина, а в последвалия тайбрек допусна изоставане от 1:5 точки, което не успя да навакса.

Осемкратният победител дръпна с 5:2 гейма в четвъртия сет и без особени проблеми изравнявни резултата.

В петата част Джокович поведе с 4:2, но Федерер изравни, а след това проби и сервираше за победата при 8:7. Той поведе с 40:15 при собственото си подаване, но сърбинът взе четири поредни разигравания и изравни.

При 11:11 Федерер отново получи два шанса за пробив, но не се възползва и последва въведения от този сезон тайбрек при 12:12. В него Джокович отново показа по-здрави нерви и взе ключовите разигравания. Той поведе с 4:1, Федерер се върна до 3:4, но за повече нямаше сили.

„Беше страхотен мач, но аз ще се опитам да го забравя. Имаше всичко в него. Имах достатъчно шансове да спечеля. Мисля, че и двамата играхме невероятен тенис. Новак, ти си страхотен, човече. Дадох всичко от себе си, не можех да направя повече“, заяви Федерер, който записа 94 печеливши удара, с 40 повече от противника.

Това е най-вълнуващият финал, който съм играл в цялата си кариера срещу един от най-великите играчи на всички времена – Роджър, когото уважавам толкова много. За съжаление в тези мачове един от двамата трябва да загуби. И двамата имахме своите шансове. Беше нереално как се върнах при двата мачбола“, каза Джокович.