Бобри живеят в Природен парк „Русенски Лом“

0
Снимки: личен архив на д-р Н. Коджабашев

Наскоро в парка се появили и бобри. „Вероятно са по Ломовете отпреди две-три години. По река Дунав също ги има. От Горското стопанство в град Бяла извършвали проверка, като установили паднали дървета. Когато огледали стволовете в района на река Черни Лом, разбрали, че са огризани. Тогава подали сигнал в Лесотехническия университет. От там пристигнал зоолог и поставил фотокапани“, обясни Цонка Христова, директор на природен парк „Русенски Лом“. Тя каза, че рибари също снимали водолюбивите гризачи как плуват. „Дано бобрите да са двойка – мъжки и женски, а не еднополови, за да създадат поколение“, изрази надежда Христова.

Преди време изследвали района и с дрон – дали има други пречупени дървета или завиряване, но не открили нищо. Христова обясни още, че бобрите били широко разпространени у нас преди повече от 150 години, но са избити заради кожата и месото.

„Бобрите водят много интересен живот. Отворът за къщичката им е под водата, а входът е като сифон. Бобрите не са опасни, а са жертва на хищниците. Хранят се с треви, кори и пъпки на растенията. Завиряват местата си, които обитават, за да са в безопасност. По Черни Лом има идеални участъци, тъй като реката е тясна. Много е хубаво, че този вид се връща отново при нас“, сподели Цонка Христова.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили