Борците на „Юнак-Локомотив“ обраха медалите на държавното първенство

0

Отличен старт на 2021 година записаха състезателите на русенския клуб по борба „Юнак-Локомотив“.

Те завоюваха общо девет златни, два сребърни, един бронзов медал и две индивидуални купи на държавното първенство по борба за мъже и жени, което се проведе в София.

На тепиха в столицата дамите на „Юнак“ направиха истински фурор, триумфирайки с шест титли и два сребърни медала.

С титла след двегодишно прекъсване се завърна Джанан Манолова, като ликува със златото в категория до 65 кг.  Носителката на 7 медала от големи първенства бе извън тепиха заради майчинство, а при завръщането си постигна 4 победи.

При 68-килограмовите ликува младата Юлияна Янева, която в оспорвана схватка победи опитната София Георгиева от „Левски“ с 5:0. Миналия месец състезателката на „Юнак” триумфира с титлата на световната купа в Белград. След четири убедителни победи на родното първенство Янева взе и приза за най-технична състезателка при жените.

При най-тежките – категория до 76 кг, №1 стана Мария Оряшкова, постигнала също четири победи. Във финалната среща многократната световна шампионка по самбо срази с 10:0 точки Ванеса Калоянова от клуб „Странджа-2001“ (Средец).

В категория до 55 кг Магдалена Върбанова заслужи златото също след 10:0 над представителката на клуб „Станка Златева“ от Сливен Назифе Таир.

Сезен Белберова триумфира при 53-килограмовите след туш над Петя Либчева от „Черноморец“ (Бургас).

Злато за „Юнак“ донесе и Виктория Бобева, която бе най-добра в категория до 62 кг. В спора за златото тя надви Християна Димитрова от клуб „Бургас“.

В една от най-интригуващите схватки – при 57-килограмовите, трикратната европейска шампионка и спортист №1 на Русе за 2019 година Биляна Дудова спечели сребро, след като загуби с туш на финала от Евелина Николова от клуб „Ангел Гочев“ (Созопол). В средата на миналия месец Дудова бе диагностицирана с коронавирус, заради което пропусна световната купа в Белград.

Сребърна медалистка от „Юнак“ е и Фатме Мандева след загуба за златото от Миглена Селишка от „Левски“ при най-леките – категория до 50 килограма.

С шампионски титли при мъжете от русенския клуб се окичиха Мирослав Киров, който не даде точка на нито един съперник в категория до 74 кг, Ахмед Магамаев – до 92 кг, и Ахмед Батаев – до 97 кг. Батаев бе обявен за най-техничен борец при мъжете и бе награден с купа.

Бронзов медал на държавното завоюва Ислам Адизов при най-тежките – категория до 125 кг.