България е постигнала прогрес по всички препоръки, но не ги е изпълнила изцяло.
Това се казва в годишния доклад на Европейската комисия за България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка. От ЕК отчитат, че по направените в доклада от м. януари т.г. препоръки се работи, но никоя от тях не е изпълнена „в задоволителна степен“, както се изразяват от Комисията. Очаква се много повече законодателството да има практически резултати от тези, които се наблюдават в момента.
Като положителен момент от Брюксел изтъкват например изборът на членовете на Висшия съдебен съвет, който е бил прозрачен, според доклада. Има повече случаи и на справяне с организираната престъпност, но трябва да се работи по промени в наказателно-процесуалния кодекс, които са свързани с борбата с корупцията.
Именно във връзка с борбата с корупцията се препоръчва да се създаде ефективен орган, които да се занимава с това, а също така да се направят реформи в Закона за администрацията, за да укрепнат вътрешните инспекторати в държавната администрация, свързани пак с борбата с корупцията. От Брюксел очакват да се изготви пътна карта между всички български институции, които са свързани с борбата с корупцията. Освен това да се отстранят слабостите по разследването. Те очакват повече прозрачност.
„Разчитам на правителството на България да изпълни всички замислени реформи и да избегне забавяния, за да се постигне напредък към целта да се сложи край на механизма в рамките на мандата на тази комисия“, коментира зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран в съобщение на институцията.
Следващият доклад за България ще бъде в края на 2018 г.