Д-р Ева Цонкова за пробиотиците и приложението им при антибиотичното лечение на деца

0

Д-р Цонкова, имат ли място и каква е ролята на пробиотиците при детските респираторни инфекции?

Все по-често напоследък започва да се обръща внимание на чревния микробиом, като той нерядко се разглежда като отделен орган с отношение не само към процесите в стомашно-чревния тракт, но със значение за комплексния имунен отговор и метаболизма. В детската възраст заболяванията на дихателните пътища заемат първо място по честота и в голяма част от случаите протичането им налага включване на антибиотик. Избраният антибиотик ще ни помогне да се справим с патогенните бактерии, причинили инфекцията, но той ще окаже и силно влияние върху качествения и количествения състав на чревния микробиом – това са добрите чревни бактерии, които всеки от нас носи в себе си. Затова, избирайки подходящото антибактериално лечение, е нужно да изберем и подходящия пробиотик с цел по-пълното възстановяване на чревния баланс и нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт. Сериозността на въпроса кой антибиотик да предпочетем кореспондира и със сериозния подход към избора на пробиотик. Този избор е свързан с отговора на определени въпроси, а именно – на какви критерии трябва да отговаря пробиотикът при антибиотично лечение.

Защо е необходимо децата да приемат пробиотик, когато имат назначена антибиотична терапия? Може ли да разкажете какво се случва с чревната микрофлора и как реагира детският организъм на приема на антибиотик?

Безспорно приемът на антибиотик изисква подходящ пробиотик поради споменатите вече причини – успоредно с патогените е налице и унищожаване на полезните бактерии, и възниква реална опасност от настъпване на дисбиоза. Често това се манифестира с безапетитие, гадене, повръщане, метеоризъм, диария, коремни болки, астено-адинамия (отпадналост). Чревният дискомфорт може да доведе до отказ от прием на храна и медикаменти и по този начин да компрометира целия лечебен процес.

Какви характеристики трябва да притежава един подходящ за деца пробиотик, който да придружава антибиотичната терапия? Има ли значение кои щамове бактерии съдържа пробиотикът и в какво количество, за да бъде ефективен?

Изборът на медикаменти в детска възраст, и в частност на пробиотик, трябва да бъде съобразен с няколко важни условия – да е доказано ефективен според съвременните международни стандарти, касаещи избора на щамовете и тяхното количество и видово разнообразие. Освен това, при децата от ключово значение е и удобната форма на прием.

Какво трябва да знаят родителите, когато им се налага да закупят пробиотик успоредно с антибиотика при лечение на респираторни инфекции?

На родителите трябва да се обясни значението на пробиотика, избран от лекаря или фармацевта, какво съдържа, кога и колко продължително да се дава; какво предимство  осигурява спрямо останалите пробиотици. Пробиотиците са различни по вид и състав, и е задължително да се избира специализиран пробиотик за антибиотик, съобразен с целите на лечението.

Може ли да препоръчате от Вашата практика и опит детски специализиран пробиотик за антибиотик?

Избирайки пробиотик успоредно с антибиотичното лечение, се водим от препоръките за високо микробно число и видово разнообразие от щамове. Такъв пробиотик е Синкванон. Синкванон съдържа два от най-добре проучените в световен мащаб щама за превенция на диария, причинена от антибиотично лечение. Тези щамове са и силно препоръчвани от специалистите от Европейското дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене и Световната гастроентерологична организация. Синкванон осигурява високо микробно число – 100 милиарда живи пробиотични бактерии в една дневна доза, в селекция от 14 специално подбрани щама и напълно покрива критериите за избор на пробиотик за антибиотик. Синкванон е в три удобни форми, като при децата това са сашета с приятен вкус на малина и шоко блокчета с формата на мече.

Каква е продължителността на прием на СИНКВАНОН®/СИНКВАНОН® Кидс за постигане на благоприятен траен и сигурен ефект?

Пробиотикът  Синкванон е необходимо да се дава от първия ден на антибиотичното лечение и две седмици след приключването му с цел да поддържа нормалната чревна микрофлора.

Платена форма

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили