Един тормоз за бизнеса по- малко. И много неизвестни

0

Въведените преди две години изисквания към софтуерите за управление на продажбите в търговските обекти (или накратко СУПТО), които използва голяма част от бизнеса, да отпаднат, пише  електронното издание на „Капитал“.

Заедно с тях да отпадат и изискванията към производителите и разпространителите на тези програмни продукти, които вече няма да са длъжни да ги лицензират в НАП. Това са част от промените в Закона за ДДС, които предлага Министерството на финансите.

СУПТО сагата бе отлагана на няколко пъти до момента, след протести на търговци, като послединят срок за въвеждането на новия софтуер в търговските обекти бе края на тази година. 

„За изминалия двегодишен период въпреки непрекъснатия диалог с производители/разпространители на софтуери за управление на продажбите и ползватели на същите и приетите множество предложения за прецизиране на разпоредбите, касаещи изискванията към софтуера за управление на продажбите в търговски обект, все още са налице правила, които водят до противоречиви тълкувания на условията на закона и наредбата“, признават от финансовото ведомство.

Те посочват, че поради всички тези съображения – а именно неясни правила и хаос за бизнеса – разпоредбите в Закона за ДДС, засягащи изискванията за деклариране и използване на СУПТО, се отменят.

Ако текстовете бъдат приети и гласувани в парламента, с тях ще се сложи край на една двегодишна сага, в която бизнесът инвестира стотици милиони левове без особен резултат. Ведомството на Кирил Ананиев ще може да направи обещаните още през юли изменения в печално известната Наредба Н-18, с които на практика ще бъдат отменени въведените преди две години куп неясни нови изисквания към фирмите за отчитане към НАП.

Ако това се случи, също така, вероятно много компании ще съдят държавата, защото вече инвестираха стотици, а някои и милиони левове, за да отговорят на тези изисквания. И не е изключено някои от тях да заведат дела за нанесени от държавата щети.

От бизнеса  посочват, че  въпреки отмяната на СУПТО сагата и стотици миолиони левове инвестиции, отишли на вятъра, няма яснота какво се случва с електронните магазини, тъй като от една страна СУПТО-изискванията отпадат, но от друга – регулациите за тях остават.

Затова ще е много важно и какви точно ще са промените в печално известната наредба Н-18. Тя е подзаконовият нормативен акт, с който се уреждат всички подробни изисквания към софтуерите, в момента е над 260 страници, има над 40 приложения и не е лесно постижима за прилагане дори при най-добро желание от страна на бизнеса.

Източник: Капитал, със съкращения

* Заглавието е на редакцията на TVN

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили