Евро 2020: След повече от четвърт век Англия и Дания на ½-финал (видео)

0

Англия и Дания се класираха за ½-финалите на Европейското първенство по футбол след победи съответно с 4:0 над Украйна и 2:1 над Чехия.

Това е класиране на състава на Англия за заключителната фаза на първенството от 1996 г. насам. Дания пък не е достигала до тази фаза от 1992 г.

На „Стадио Олимпико“ в Рим англичаните поведоха с гол на капитана Хари Кейн още в 4-ата минута. Той получи пас в коридор от Рахийм Стърлинг и преодоля Бушчан с техничен удар. В 46-ата минута Хари Магуайър вкара втори гол след центриране от статично положение на Люк Шоу. Четири минути по-късно Шоу повтори упражнението, но от игрова ситуация и качи топката на главата на Кейн. Нападателят стреля отблизо, за да вкара за 3:0. В 63-ата минута влезлият като резерва Джордан Хендерсън се разписа за 4:0 след ново центриране и удар с глава.

На Олимпийския стадион в Баку датчаните също поведоха срещу чехите в началото на двубоя. В 5-ата минута Томас Дилейни се възползва от центриране на Стригер Ларсон и вкара за 1:0. Малко преди почивката „червеният динамит“ стигна до втори гол. Меле със страхотен диагонален пас намери Долберг, който не сгреши и удвои.

Чехите не се предадоха и намалиха в 49-ата минута, когато Владимир Цоуфал центрира отляво в наказателното поле на Дания, токпата достигна Патрик Шик, който с едно докосване я прати в долния десен ъгъл на Каспер Шмайхел. Това е пето попадение за чешкия нападател на първенството, което го прати на челната позиция в голмайсторската листа. Въпреки усилията си обаче не успяха да постигнат повече и Дания се класира за ½-финала, за първи път от 1992 г. насам.

След 3 дни почивка най-добрите 4 отбора се събират в Лондон, където на „Уембли“ ще се изиграят полуфиналите и финалът. На 6-и юли от 22.00 ч. Италия ще се изправи срещу Испания, а на 7-ми Англия посреща Дания отново от 22.00 ч. Финалът е на 11-и юли също от 22.00 часа.