Фалос, дръжка от амфора и глава на орел от Сексагинта Приста в национална археологическа изложба

0

Експонати от новите разкопки н римската крепост Сексагинта Приста ще бъдат изложени в националната археологическа изложба, съобщи д-р Върбин Върбанов. Те ще бъдат експонирани в Националния археологически институт с музей към БАН в София за деня на археолога, който гилдията отбелязва на Зарезан – денят на Свети Трифон, покровителят на лозари и винари.

През 2022 г. д-р Върбин Върбанов и неговият екип проучваха част от римската крепост Сексагинта Приста, която е разположена в имот – частна собственост. Трудно и деликатно те работиха от март до юли, като преминаха през историята на Русе като по учебник. В началото попаднаха на къща от османския период, където се разкриха глинени съдове в разнообразни форми – кани, гювеч, стомни, ибрик, гърнета, паници. По-късно попаднаха на отделни монети от Средновековието, но особено добра находка бе Римска къща от периода на късната Античност. Намерена бе керамика от 5-6 век сл. Хр. Тази къща е била построена със зидове от камък в долната част, както и от кирпич нагоре, който е укрепен с дървени колове в самия зид. Под нея има три различими периода от римско време, след което се открива Тракийска къща. В нея бе намерена запазена пещ за всекидневни нужди, както и свещено място – есхара, ритуално огнище за поднасяне на дарове, което се датира от 1 век сл. Хр. Под този хронологичен слой се разкриха множество тракийски ями, които са част от предисторията на култовия живот на Сексагинта Приста. Макар като цяло площта на разкритията да е изключително малка, а проучването – технически сложно, археолозите успяха да извършат това изучаване на древните пластове, което е много важен елемент от познанието за римската крепост и поселищния живот в древния град преди Русе. А междувременно неизвестни извършители успяха да отмъкнат част от скъпата екипировка на археолозите, което вгорчи техните благородни усилия.

Сред експонатите, които ще се представят в София, са дръжка от амфора с печат, който определя произхода на изделието, глава на орел – похлупак, глинена фигурка – идол, костна апликация с фалос, както и релеф на жена от керамичен съд. Очаква се костната апликация да бъде сред избраните, които да застанат на корицата на бъдещия каталог от изложбата, тъй като представлява изключителна рядкост.

 

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук