Кандидатът за кмет на Русе Галин Григоров, издигнат от местната коалиция „ВМРО – Българско национално движение (НФСБ)“, се срещна с деятели и общественици от сферата на културата. За разговора, който се проведе в конферентната зала(2) на университетския „Канев център“, дойдоха представители на различни културни институции, издатели, писатели, дизайнери, художници, журналисти, музиканти, университетски преподаватели, изпълнители, ръководители на творчески състави и групи. Заедно с Галин Григоров в „Канев център“ бяха още и кандидатите за общински съветници Мими Корнажева, Росица Георгиева, Даниел Джумалийски, Пламен Цветков от гражданската квота, който е ръководител на предизборния щаб на Григоров, и адвокатът Иво Пазарджиев, водач на листата на съветниците.
Интересът към срещата беше предизвикан не само от любопитството какво ще каже Григоров за своите намерения в областта културата, но и заради искреното желание на творците от почти всички области на духовния живот в Русе да споделят свои виждания за развитието на културните процеси в града.
Предварително обявеният регламент на тази среща беше разчупен и от домакина Галин Григоров, и от хората уважили поканата му. Разговорът се превърна в откровена и задълбочена дискусия, на която русенската интелигенция направи интересни предложения. Бяха повдигнати спорни, но актуални казуси около развитието и перспективите пред русенската духовност в глобалните измерения на 21-вото столетие и 3-то хилядолетие, в което културната дифузия и обменът на информация са белег за модерност, традиция и планетарен универсализъм, вплетени в оригиналната индивидуалност на всяко творческо усилие. Единодушно беше подчертано, че Русе е град с непреходни и неоспорими регионални, национални и световни проекции, че градът е дал не само много първи неща на нацията, но и винаги ще бъде орисан да присъства в културната ни история като своеобразен ускорител и индикатор на българския стремеж към наука, познание и творчество – нещо, което е залегнало и във визията на Галин Григоров за управление на Русе, наречена „Високо, високо, високо- заедно можем“.
След краткото представяне на Галин Григоров от Иво Пазарджиев, кандидатът за съветник Даниел Джумалийски направи въведение в дискусията и повдигна за обсъждане някои по-глобални, но и конкретни детайли от културната визия за бъдещето на Русе. Джумалийски цитира част от интервю на покойния джазмен Петър Петров Парчето, който споделя пред журналистката Цвета Ненова нещо много интересно за русенската и за българската култура: „АРТИСТЪТ Е СВОБОДЕН ЧОВЕК, НО ЗА ДА Е СВОБОДЕН – ЗА НЕГО ТРЯБВА ДА СЕ ПОЛАГАТ ГРИЖИ! НЯМА ГОЛЯМА КУЛТУРА, КОЯТО ДА НЕ Е ПОД КРИЛОТО НА ДЪРЖАВАТА ИЛИ ОБЩИНИТЕ. ВРЕМЕТО ОТЦЕЖДА СЪЩНОСТНОТО ОТ НЕСЪСТОЯТЕЛНОТО И НЕВЗРАЧНОТО!“
Артистично и елегантно Галин Григоров зададе непринудения тон на откровеност, а СВОБОДНИЯТ РУСЕНСКИ ДУХ излезе от бутилката на показността и на обичайните словесни клишета.
Журналистката Цвета Ненова направи конкретни предложения по културната визия на екипа на кандидат-кмета Галин Григоров и приветства политическото усилие на ВМРО в Русе да въведе, да съхрани и да развива уникалния за България предмет „Русезнание“, който се изучава в някои от русенските училища по програма, съгласувана с РУО към образователното министерство.
Ето и малка част от предложенията на културтрегерите в проведения разговор: бъдещите инвестиции в културата да подкрепят вече доказали се прояви, които разширяват световното и националното присъствие на Русе – местната култура на гостува на България и българската култура да гостува в Русе; новите и креативни проекти да се финансират на конкурсен принцип, подкрепа да получават проектите, насочени към детската и младежката аудитория, защото те формират ценностна привързаност на подрастващите към духовните традиции и новаторството в културния живот; да се подмени акустиката на голямата зала в Доходното здание; да се осъществи предложената от Галин Григоров идея за създаването на СЪВЕТ НА МЕЦЕНАТИТЕ и хората, които инвестират в култура и подпомагат финансово творците в града; да се помисли най-после резултатно за сграда на Обединения детски център за култура и изкуство (ОДКЦИ); да се върне нормалността в отношението към индивидуалните и колективните творчески усилия и да се преустанови хегемонията на определени структури, които досега управляваха културните процеси, налагайки неясни модели и непрозрачни критерии за класиране на проектите.
„Аз не само вярвам, но съм твърдо убеден, че с хората на изкуството и културата винаги може да се получи смислен и резултатен разговор за сегашното състояние, за бъдещето и за ускореното развитие на културния живот в Русе през следващия кметски мандат. В нашата визия за Русе е отделено специално място на културата. Това е най-широко отворената врата за всякакви предложения, защото културата и образованието, които вървят ръка за ръка, са най-уязвимия, но и най-здрав фундамент на нашия общ живот като русенци. Чрез културата на този град, подобно на предците ни, ние ще градим духовност за столетия напред. Затова съм поверил културния дебат на Вас –творците в Русе. Концепцията за културата е Ваша работа, а не на политиците. Културата е измерител на жизнеността на една нация, на един град, а Русе в това отношение има наистина непреходни еталони и образци – международни фестивали, национални и световни прояви, на които сме били и ще бъдем домакини. Заставам твърдо зад идеята да възстановим дейността на Клуба на дейците на културата, да го ремонтираме и да го превърнем в истинско средище на духовността. Очаквам още интересни и полезни предложения и ако бъда избран за кмет, ще подкрепям безрезервно и безусловно еталоните на русенската култура- международните фестивали, националните и световните прояви, на които градът е домакин, както и новите инициативи, които ще предложите.“, каза в заключение Григоров.
Купуването и продаването на гласове е престъпление
Платена публикация