Стартира конкурс за осигуряване на достъпна среда на хора с увреждания, съобщиха от Агенцията за хората с увреждания. Чрез него ще се финансират проекти на тема: “Осигуряване на достъпна архитектурна среда на културни, исторически и спортни обекти за хора с увреждания”.
Основната цел на инициативата е да се осигури достъп до и възможност за активно използване на културни, археологически, исторически и спортни обекти от хора с увреждания, имащи специфични потребности при пространственото си придвижване.
Участници в конкурса могат да бъдат юридически лица – държавни, общински, стопански и неправителствени организации, регистрирани по българското законодателство, притежаващи или стопанисващи културни, исторически, археологически, природо-научни, спортни обекти.
Проектите се изготвят по Методика за осигуряване на достъпна архитектурна среда на културни, исторически и спортни обекти, на основание чл.8, т.6 от Закона за интеграция на хората с увреждания, която може да бъде намерена на сайта на Агенцията в рубриката „Проекти и програми“.
Максималният размер на субсидията е диференциран за различните компоненти както следва:
Компонент 1 – осигуряване на външен достъп до обект – до 12 000 лв.;
Компонент 2 – приспособяване на вътрешна среда на обект – до 15 000 лв.;
Компонент 3 – изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения – до 50 000 лв.
Трябва да се има предвид, че проектите за конкурса се подават в един оригинален екземпляр и две копия на хартия и на електронен носител, а крайният срок е до 17:30 ч. на 09.03.2018 г. Проектните предложения се подават в Деловодството на АХУ, ул. “Софроний Врачански” № 104-106, София 1233 или по пощата с обратна разписка с пощенско клеймо не по-късно от 17,30 часа на 09.03.2018 г. Също така могат да се подават и по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис на официалния електронен адрес на Агенцията – ahu@mlsp.government.bg в срок до 17:30 часа на 09.03.2018 г.
При необходимост от допълнителна информация може да потърсите съдействие на следните телефони: 02/931 80 95 или 02/832 90 73.