Модернизацията на учебните програми и учебното съдържание обсъждаха в Русе

0
Модернизацията на учебните програми

Модернизацията на учебните програми и учебното съдържание в университетите бяха основна тема на семинар в Русенския университет.

Дискусията събра представители на повече от 30 висши училища от страната, експерти от Министерството на образованието и науката, Националния център по информация и документация, Центъра за развитие на човешките ресурси. Сред акцентите в обсъжданията беше използването на инструмента „HEInnovate“ за подкрепа на предприемачеството в българските висши училища. Темата е представила Андреа-Розалинде Хофер, експерт в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие към ООН, която е говорила как и защо „HEInnovate“ може да се използва (и вече се прилага) като водеща рамка за иновационна и предприемаческа институция за висше образование.

Директорът на дирекцията „Висше образование“ в Министерството на образованието и науката доц. Мария Фъртунова е представила проекта BGTITHE – „Иновативни инструменти за подобряване уменията на преподавателите във висшите училища за повишаване на качеството на висшето образование в България“, и е поставила пред аудиторията въпросите доколко висшите училища в България могат да станат предприемачески и как да се модернизират учебните планове.

Предизвикателствата, които стоят пред университетите, е представила ректорът на Русенския университет – проф. Велизара Пенчева, и е очертала демографската криза и глобализацията като нови реалности, които трябва да имат предвид висшите училища в страната. Ваня Грашкина – изпълнителен директор на Националния център по информация и документация и национален болонски съветник, е говорила за съвременните модели на обучение във висшето образование и насоките, препоръките и практиките в Европейския съюз.

Двама лектори от Русенския университет са споделили опита си пред аудиторията във втория ден на семинара. Проф. Ангел Смрикаров е демонстрирал преподаване чрез иновационни образователни технологии и е дал възможни отговори на въпроса „Как да направим една лекция по-интересна за студентите от дигиталното поколение?“. От проф. Юлиана Попова – заместник-ректор на Русенския университет и национален болонски съветник, аудиторията е научила подробности за обучението в подкрепа на регионите.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили