С тържествен спектакъл, участие в който ще вземат гайдари, актьори, танцьори, хор и солисти на Русенската опера в събота, 23 август, официално ще бъде открит реставрирания мост Колю Фичето – емблемата на Бяла. Тържеството ще завърши вечерта с 3D-мапинг прожекция, като върху моста на Колю Фичето ще оживеят картини. Той ще бъде център на един нов туристически обект в Русенска област.
Реставрирани са изящните 14 свода, уникалните декоративно-идеологически скулптури на нимфа, грифон, лъв и лебед са върнати към първоначалния си впечатляващ облик.
Изграденият до съоръжението експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Сцени с восъчни фигури връщат лентата преди повече от 157 години и разказват моменти от строителството на моста. Детайлите впечатляват със своята прецизност. Обособени са и зони за обществено ползване с две тераси, а също и ресторант.
Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.
Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Мостът е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста са унищожени. През 1922-1923 г. е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен.