Близо 70 майстори с над 100 кулинарни изкушения се състезаваха в конкурса за домашно приготвено кисело мляко и традиционни ястия с мляко в Разград.
Домакин на проявата, която е част от програмата на Панаира на киселото мляко и фестивала на художествените занаяти, бе Етнографският музей. Тричленно жури имаше нелеката задача да оцени кулинарните вкусотии, за да определи отличените в трите категории – домашно приготвено кисело мляко, традиционни ястия с мляко и десерти с кисело мляко.
Във всяка една от категориите бяха връчени награди и за оригиналност. Грамота за най-масово участие в конкурса получи пенсионерският клуб „Втора младост“ от Гецово. Докато комисията оценяваше кулинарните творения, гостите на музея се наслаждаваха на красотите на българския фолклор, представен от състави от Разград, Лозница и силистренското село Добротица. В двора на Етнографския музей над 60 деца пък се изучаваха в тънкостите на художественото тъкане, рисуване на традиционна българска керамика и художествено плъстене.
Ежегодният кулинарен конкурс в Разград цели да съхрани българските традиции, свързани с киселото мляко, чиито качества са оценени от дълбока древност. Уникално на вкус и аромат е и прословутото капанско кисело мляко, което се приготвя по древна рецепта. То е толкова гъсто, че когато се обърне гювечето с мляко, не пада, стои твърдо като сирене. Никоя от майсторките обаче не издава рецептата му, а онези, които я владеят само малко открехват завесата, като казват, че е най-важна закваската, за да стане гъсто и каймаклия, че трябва да се уцели точната температура или да се сипва от високо, както и това, че не трябва да престои, за да няма суруватка.
Други смятат, че може би тайната на киселото мляко е в мистериозната билка, която кравите и воловете похапват само на два хълма, които единствено гецовлии знаят къде са. Прочутите майстори на киселото мляко допълват, че капанското кисело мляко е вълшебно – от него малките деца оздравяват, а старите баби се разхубавяват. В миналото едно от качествата, по които капанците си избирали своите снахи, било умението да правят кисело мляко.