Нощ на музеите в Русе: Къде, кога, какво – пълна програма

0

Регионален исторически музей – Русе

17.00 – 20.00 ч.

Търсачи в миналото – Праистория и Античност

Място: Исторически музей

17.00 – 20.00 ч.

„Да си изработим съкровище“

Място: Лапидариум, Исторически музей

17.00 – 20.00 ч.

Спомен от Червен – пресъздаване на пейзажи от средновековната крепост

Място: Лапидариум, Исторически музей

17.00 – 20.00 ч.

Прелетни птици – работилница за изработка на магнит от филц

Място: Лапидариум, Исторически музей

Изложби:

17.00 ч. Уъркшоп с Петър Лазаров, график

Място: Исторически музей, зала „Русе“

17.30 ч. Откриване на изложба с екслибриси на ученици от Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стояов“ – Русе – Ex – WWW (World Wide Web) 2022 – Cultural heritage. Ex Libris в ОРЕС (От разстояние в електронна среда)

Място: Исторически музей

17.30 ч. „Охлюмания“ – Изложба на гигантски африкански охлюви

Място: Лапидариум, Исторически музей

Презентации:

Зала „Княз Александър I“, Исторически музей

18.00 ч. „По следите на предмети и истории“ – любопитни артефакти, постъпили през последните години във фонда на отдел „Най-нова история“ – Владислав Атанасов, Регионален исторически музей – Русе

18.30 ч. „Представяне на книга „Наши и чужди извори за историята на гр. Бяла и Беленския край“ – Автор: Дянко Колев, рецензент: доц. Радослав Спасов

19.00 ч. „Работилница за кремъчни сечива и некропол от Каменно-медната епоха в село Каменово – проучвания 2021“ – Д-р Димитър Чернаков, Регионален исторически музей – Русе

19.30 ч. „Проучвания на редки видове птици в стари гори на Източна Рила планина (2019 – 2021)“ – Венцеслав Петков, Красимир Киров, Регионален исторически музей – Русе

20.00 ч. „Малък Нисовски скален манастир“ – Евгени Георгиев, Регионален исторически музей – Русе

20.30 ч. „120 години Русенски музей“ – Владислав Атанасов, Регионален исторически музей – Русе

21.00 ч. „Елиас Канети и Русе – памет и локални идентичности“ – Биляна Тодорова, Регионален исторически музей – Русе

21.30 ч. „Виртуални археологически пейзажи от Дунавския регион“ – Д-р Искрен Великов, Регионален исторически музей – Русе, зала „Червен“

22.00 ч. „Каталог: Мартеници и първомартенски картички. Дигитализация на културното наследство“ – Искра Тодорова, Регионален исторически музей – Русе

18.00 ч. Представяне на виртуален поглед към Средновековен град Червен и Ивановските скални църкви

Място: Исторически музей, зали „Червен“ и „Иваново“

21.30 ч. Презентация на виртуални продукти по проект „Виртуални археологически пейзажи от Дунавския регион“ / Virtual archaeological landscapes of the Danube regions – Danube‘s Archaelogical eLandscapes /, DTP3-641-2.2, реализиран по Програма за транснационално сътрудничество „Дунав“ 2014-2020

18.30 ч. „Музикални етюди“ с участието на ученици от класовете по китара на НУИ „Проф. В Стоянов“ – Русе

Прожекции:

Зала за работа с деца, Партер, Исторически музей

19.00 ч., 20.00 ч., 21.00 ч. Прожекция на филма „Рибена чорба „Влашка саламура“

Спектакли:

Зала „Княз Александър I“, Исторически музей

23.00 ч. „Нощна виЖна в музея“

Импровизационен театър

Русе Арт Проджект базар

14.05 ( събота) – 11:00 – 22:00 ч.

15.05 ( неделя ) –  10:00 – 19:00 ч.

Място: Римска крепост „Сексагинта Приста“

Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе

18.00 – 21.30 ч. Катерачна надпревара – спортен клуб „Академик“ към РУ „Ангел Кънчев“

Място: пл. „Александър  Батенберг“, пред шадравана

18.00 – 19.00 ч. „Ретрото е на мода“ – дефиле на ретро автомобили – Авто мото клуб Русе

Място: пл. „Александър  Батенберг“

18.30 – 18.50 ч. „Минало в бъдеще време“ – модно ревю на ПГ по облекло „Недка Иван Лазарова“

Място: пл. „Александър  Батенберг“

19.00 – 20.00 ч. „Сцена Библиотека“ – пролетно настроение с Детска вокална група „Слънце“, ръководител Наталия Константинова

Място: пл. „Александър Батенберг“

20.00 – 21.00 ч. „Циркът в нас“ – Работилница и занимателни игри за децата с награда за победителя – игра с пинята, на Infernity – Fire Art

Място: пл. „Александър Батенберг“

21.00 – 21.45 ч. „Зумба ритъм“ – зумба танци с Деница Филева

Място: пл. „Александър  Батенберг“

22.00 – 23.30 ч. „Преди полунощ с Момо“ – Музикален проект Момчил Михайлов – МОМО

Място: пл. „Александър  Батенберг“

23.30 – 23.50 ч. „Магия от огън“ – шоу на Infernity – Fire Art

Място: пл. „Александър  Батенберг“

12.00 – 13.00; 14.00 – 15.00; 16.00 – 17.00; 18.00 – 19.00; 20.00 – 21.00 Космическо шоу с Щурата лаборатория – шоу за деца

Място: Регионална библиотека, Заседателна зала

18.00 – 19.30 ч.„Вдъхновение сред книгите“ –  Творческа работилница по рисуване на Неда Малчева

Място: Регионална библиотека, Заемна

18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 ч. „Потайностите на библиотеката“ – туристическа разходка до часовниковата кула

Място: Регионална библиотека, Часовникова кула

19.00 – 19.30 ч. „Асоциално за социалното“ – откриване на изложба плакати на Люба Томова

Място: Регионална библиотека, Галерия

21.30 – 22.00 ч. „Сонетът между дигиталното и реалното“ – актьори от Държавен куклен театър –  Русе представят традиционната сонетна форма по нов интересен начин под режисурата на Диана Досева и Елица Йовчева

Място: Регионална библиотека, Библиотечко

18.00 – 24.00 ч. „Магичният свят на Хофман“ Изложба с книжки от фонда на библиотеката и рисунките от конкурса, посветен на творчеството Е. Т. А. Хофман

Място: Регионална библиотека, Библиотечко

18.00 – 24.00 ч. „Разкажи ми в рими“ – изложба с книги на Мая Дългъчева, посветена на 55-годишнината на писателката

Място: Регионална библиотека, Библиотечко

18.30 – 19.00 ч. „Караконджул в костюм“ от Илия Деведжиев – представя авторът

Място: Регионална библиотека, Фоайе ІІ етаж

19.00 – 20.00 ч. „Загадката на маската“ – работилничка за маски в Сетивен свят

Място: Регионална библиотека, Библиотечко

19.00 – 20.00 ч. „Плетем с Мецанка Малинка“ – арт ателие на Виктория Тодорова

Място: Регионална библиотека, Библиотечко

20.00 – 20.30 ч. Светлинно шоу и фокуси на Симеон Петров

Място: Регионална библиотека, Фоайе ІІ етаж

20.30 – 24.00 ч. Демонстрация на новите технологии в Библиотечко: фогскрийн, роботите Финч, пчелички, Марти, VR очила, холограми, интерактивен под

Място: Регионална библиотека, Библиотечко

Художествена галерия – Русе

Постоянни експозиции:

“Българско изкуство – първата половина на ХХ век“, „Основатели на галерията“, „Българско изкуство – 80-те години на ХХ век“, „Иконата преди и сега“

Име на изложба: Роксандра Костова (1922 – 2001). Изложба Живопис. 100 години от рождението.

18.00 ч. Изложба „Графика и дигитална скулптура с добавена реалност“ на артгрупа Co-interaction – Светослав Косев, Атанас Марков и Симеон Желев.

Място: Художествена галерия – Русе

21.00 – 22.30 ч. Кино с Кинематограф. Прожекция на европейски и български къси филми за изкуство

Място: Художествена галерия – Русе

16.00 – 18.00 ч. Ателие за деца към „Арт Работилница Художествена галерия – Русе“

Място: Художествена галерия – Русе

18.30 – 20.00 ч. Уъркшоп към изложба „Графика и дигитална скулптура с добавена реалност“ на артгрупа Co-interaction. Кратък курс по калиграфия, демонстрация на създаден триизмерен обект от калиграфски знак и интегрирането му в приложение за добавена реалност

20.00 – 21.00 ч. Концерт на музикална формация в състав: Анатоли Ангелов – саксофон, Игнат Игнатов – китара и вокал, Росица Овчарова – вокал, Светослав Неделчев – бас, Лазар Бенов – барабани

Място: Художествена галерия – Русе

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук