„Петлите“ окълваха „лъвовете“, изхвърлиха ни от Евроволей 2023 (видео)

0

България приключиха участието си на Евроволей 2023 след загуба 0:3 (21:25, 21:25, 15:25) от олимпийския шампион Франция.

Така страната ни отпадна на 1/8-финалната фаза на трето поредно европейско първенство. Българите ще завършат на 9/16-о място в крайното класиране според резултатите от останалите срещи от 1/8-финалите на Евроволей 2023.

След края на мача либерото на отбора Теодор Салпаров и разпределителят Георги Братоев обявиха, че днес са изиграли последния си мач за националния отбор.

Избраниците на Пламен Константинов започнаха добре срещата и след атака на Цветан Соколов и отлична блокада поведоха с 2:0. Олимпийските шампиони обаче веднага реализираха три поредни точки и обърнаха до 3:2. След още 4 изравнявания символичните гости вкараха три поредни точки и поведоха с 9:6. Франция успя да изравни при 12:12 след точка от начален удар на Антоан Бризар. След още две изравнявания с атака по късия диагонал на Мартин Атанасов България отново поведе с 2 точки 16:14. След две успешни блокади на французите срещу Цветан Соколов те не само изравниха при 19:19, но и поведоха – 20:19, а след точка от начален удар на Ървин Нгапет резултатът стана 21:19 за гостите. В края на гейма Франция поведе с 4 точки – 24:20, пропусна един геймбол, но взе първата част с 25:21.

„Петлите“ стартираха отлично втория гейм, затрудняваше максимално националите ни с начален удар и поведе с 4:0, а след това и 8:1. Българите не успяваха да намерят противодействие на отличната блокада и атака на олимпийските шампиони, посрещането и началният удар на отбора на Пламен Константинов също не бе на ниво. Домакините успяха да намалят пасива си до три точки при 15:18 след две успешни блокади след добре изпълнени от Александър Николов начални удари, които успяха да затруднят посрещането на французите. С опита си обаче французите не позволиха на България да обърне гейма и го спечелиха с 25:21.

След две равенства в началото на третата част Франция с отлично посрещане и игра на мрежата започна да трупа преднина. След 4:3 олимпийските шампиони вкараха 6 поредни точки и поведоха с 10:3. Българите не успяваха да намерят отговор на играта във всички елементи и Франция поведе с 8 точки при 16:8. „Петлите“ нямаха проблеми до края на гейма и го взеха с 25:15 и съответно мача с 3:0.

Най-резултатен за България стана центърът Алекс Грозданов с 10 точки (4 блока, 1 ас и 56% ефективност в атака). Мартин Атанасов завърши с 8 точки (2 блока, 2 аса, 24% ефективност в атака и 53% позитивно посрещане), а капитанът Цветан Соколов и Александър Николов се отчетоха с по едва 6 точки.

За Франция Бартелеми Шинениезе бе над всички с 13 точки (3 блока и 77% ефективност в атака) за победата. Тимоте Карле приключи с още 10 точки (1 ас, 53% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане) за успеха.