Нещастно стечение на обстоятелствата и липсата на кадри – така шефът на Клиниката по токсикология проф. Янко Илиев, който сега ръководи новосформираното Covid звено в УМБАЛ „Свети Георги“, обясни инцидента с двамата починали пациенти, на които се наложило да изчакат навън, докато бъдат настанени.
Логистичен проблем във военно временна обстановка – така нарече случая директорът на болницата проф. Карен Джамбазов. По думите му, двамата пациенти са престояли не повече от 30 – 40 минути пред Отделението по професионални болести, за да бъдат качени на третия етаж, където са леките случаи на Covid инфекциите.
През това време персоналът е бил ангажиран с други пациенти с коронавирус.
Що се отнася до пациента, който е бил на кислород, проф. Джамбазов се позова на думите на шофьора на линейката, който твърди, че болният е бил вътре в линейката почти през цялото време, с изключение на последните 10-ина минути. Той не е бил на тези стълби, на които е сниман, твърди директорът на болницата. По думите му, дежурният лекар д-р Велев, заедно с двама санитари и шофьора на линейката са пренесли на ръце пациента вътре в отделението.
Директорът отрече твърдението, че в отделението липсва кислород, напротив – има достатъчно.
Предстои да се изясни кой точно е виновен за забавянето при качването на този пациент до съответната клиника и легло, коментира проф. Джамбазов.
Да се носи вина за смъртни случаи е много сложно, заяви проф. Карен Джамбазов. Той подчерта, че има много субективни данни, за които прокуратурата трябва да се произнесе.
Почти 2/3 от медицинския състав е напуснал при обединението на Отделението по професионални болести с Клиниката по инфекциозни болести в ново Covid звено в УМБАЛ „Свети Георги“, съобщи нейният директор.
Кадри липсват и се налага в Covid структурите да се командироват служители от други медицински звена на болницата, посочи проф. Карен Джамбазов.
Специално сформирана комисия в УМБАЛ „Св. Георги“ изяснява инцидента като изисква писмени обяснения от всички участници в процеса. Резултатите от тази вътрешна проверка ще бъдат предадени на прокуратурата, която ще установи има ли виновни.
Междрувременно, Районна прокуратура – Пловдив се самосезира и разпореди проверка по публикации в медиите по случая.
Образуваната преписка е възложена на отдел „Икономическа полиция“ при ОД на МВР – Пловдив. Наблюдаващият прокурор е дал указания за извършване на всички необходими действия за пълно изясняване на фактическата обстановка.
Срокът за приключване на проверката е 15 дни.
Здравният министър Ангелов е поискал прокуратурата да провери случая с починалите двама пациенти в университетската болница „Св. Георги“. Назначена е и вътрешна проверка в лечебното заведение и докато не приключи тя, няма да взема отношение, каза министър Ангелов.
„Ще поема отговорността лично. Ако трябва, още днес мога да си тръгна, ако считате,че проблемът е в министъра на здравеопазването или се окаже, че има проблем в системата. Няма никакъв проблем. Винаги съм носил отговорността от самото начало, когато съм застанал на позиция в Александровска болница“, допълни още проф. Ангелов.
Източник: БНР
Снимка: Антоанета Петричанска, БНР
Бел. редактора: Междувременно една от съпругите на почиталите мъже отрече голяма част от тезите на лекарите по- рано пред друга национална телевизия.