Преди да представим набор от ефективни лекарства за киселини и рефлукс ще споделим какво именно представляват тези дискомфортни състояния. Стомахът произвежда силно киселинни вещества, които подпомагат смилането на храната. В следствие на тази висока киселинност стената на хранопровода е изложена на дразнене. Именно заради този възпалителен процес, който възниква в хранопровода се наблюдава рефлукс, който представлява връщане на част от съдържимото в хранопровода. Този неприятен дискомфорт е придружен с гадене и повръщане. Но не винаги се касае за моментно състояние, което отминава без медикаменти. Когато симптомите са ежедневни и при определен прием на храни се наблюдава прогресиране на заболяването се говори за гастроезофагеалната рефлуксна болест.
Причини за поява на рефлукс
Хранопровода ни има мускулен пръстен известен в медицината като сфинктер. Неговата роля е в това да не позволи връщането на храна обратно. Когато се наблюдават нарушения във функцията му то тогава се говори за рефлукс. Самият сфинктер е изключително здрав и стегнат мускул. Той не позволява на консумираната грана да се върне обратно към хранопровода и действа като клапа. Нарушенията могат да бъдат особено неприятни и под влиянието на стомашните сокове сфинктера се отваря в неподходящ момент и това води да връщане на част от стомашното съдържание към хранопровода.
Обикновено тези симптоми се наблюдават в кърмаческа възраст поради незрялост и недоразвитие на сфинктера в такава крехка възраст. Но не е за пренебрегване и факта, че не малко възрастни също страдат от рефлукс и заболяването се превръща в хронично. Прилагането на различни лекарства и терапии трудно водят до пълно оздравяване от заболяването. Повечето лекари споделят, че н само подходящата диета, но и медикаментите водят до блекчение, но с временен ефект. Основните акценти, които се отнасят до това заболяване са:
- При кърмачета се наблюдава коригиране на рехфлукса между и 12 месеца;
- При възрастни се налага наблюдение на развитие на заболяването на всеки месеца;
- Приема на лекарства за облекчаване на киселините в стомаха и възпалението на хранопровода е желателно да бъдат назначени от специалист;
- При прогресиране на рефлукса по вътрешната част на хранопровода се получават лезии и рани, които са изключително болезнени и могат да предизвикат кървене.
Накратко заболяването е изключително неблагоприятно и пациентите е необходимо да вземат съответните мерки за облекчаването на симптомите.
До какви усложнения водят нелекуваните стомашни киселини и рефлукс?
Ако ви се струва безобидно в начален стадий заболяването то не така стоят нещата, когато се наблюдава прогресиране. Наред с образуването на лезии и рани във вътрешността на хранопровода рефлукса води и до повишаване на риска от рани и рак на хранопровода. Освен това не са изключени и други усложнения като:
- Дрезгав глас;
- Хронична кашлица;
- Ларингичен спазъм;
- Развитие на рак на хранопровода или ларинкса.
Необходимо е да посетите лекар за да бъде назначено лечение, които да облекчи симптомите ви.
Кога време да се подложите на преглед и лечение с подходящи лекарства?
Дискомфорта и неприятностите, които рефлукса може да ви причини не бива да пренебрегвате. Отлагането на посещението при специалист може да се отрази негативно на здравословното ви състояние. Имате достатъчно причини да посетите своя лекар при наблюдаване на следната симптоматика:
- Имате нарушения в съня;
- Усещането за парене се увеличава;
- Киселинната регулация е нарушена;
- Симптомите продължават повече от година;
- Наблюдава се през определен интервал от време отхрачване на кръв.
Това са сериозни симптоми, които са показателни, че нещо със здравето ви не е наред. Задължително е да си направите изследвания и да посетите лекар за установяване на причините за рефлукса. Благодарение на лекарства като Гавискон, Гастропротект, Гастробене, Гастроцид и други успявате да контролирате отделянето на стомашни киселини, които водят до възпаление на хранопровода. Намалете усещането за болка и парене с подходящото медикаментозно лечение.