България предаде ротационното председателство на Стратегията на ЕС за Дунавския регион на Румъния. Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова, национален координатор на Стратегията, предаде символа на председателството – корабния рул, на Виктор Негреску, министър по европейските въпроси на Румъния. С официалната церемония завърши и Седмият годишен форум на Стратегията на ЕС за Дунавския регион, както и Българското председателство на Стратегията „С над 900 делегати от цяла Европа в продължение на два дни имахме възможността да отчетем значителния напредък на Дунавската стратегия, постиженията и бъдещото й развитие в контекста на следващия програмен период на ЕС след 2020 г., за да направим още по-близки бреговете на река Дунав, заяви зам.-министър Николова.
Тя подчерта необходимостта от засилване на политическите ангажименти на държавите към изпълнението на Стратегията. Ключово е държавите да се обединят около общи стратегически проекти със значение за региона, които имат осигурено финансиране с оглед на постигане на по-осезаеми резултати.
„Туризмът и културното наследство са важни теми, които ни обединяват и правят нашите усилия видими“, коментира Николова. Тя подчерта, че Стратегията има нужда от ежедневна работа и от активното участие на страните, за да намерят решения на проблемите и да използват по-добре потенциала, който имат. Зам.-министър Деница Николова изказа своята изключителна благодарност на всички институции, подпомагали Българското председателството на Стратегията – Европейската комисия, Триото Унгария и Румъния, националните координатори и координаторите на приоритетните области за цялата подкрепа и отлично сътрудничество през изминалата година.
През двата дни на форума, който се проведе в НДК, участваха над 900 души от над 30 страни в Европа. Вицепремиери, министри, заместник-министри, депутати, посланици и представители на редица европейски институции бяха сред официалните гости на събитието.
Освен темите за развитие на туризма и опазване на културното наследство и тяхната добавена стойност за постигане на икономически растеж и заетост, бяха дискутирани и темите, свързани с дигитализация в туризма, квалификация на кадрите, свързаност, сигурност на публичните места, възможностите за подкрепа на Стратегията от програма „Дунав“ и бъдещето на макрорегионалните стратегии.