Природозащитници изградиха рибен проход на Русенски Лом

0
Природозащитници от WWF изградиха рибен проход

Природозащитници от WWF изградиха рибен проход на река Русенски Лом, съобщиха от дирекцията на природния парк „Русенски Лом“.

Съоръжението, изградено по проект, позволява на рибите да преминават през намиращия се в участъка бент дори при ниски нива на водата. То представлява специален ръкав, през който водните обитатели могат да заобиколят преградата, която се използва. Рибният проход е от типа „байпасен канал“, изграден е на десния бряг на р. Русенски Лом непосредствено след края на баража.. Това е технически тип рибен проход, който по характеристики се доближава до т. нар близки до естествените рибни проходи тип байпас. Направеното е до-голяма степен новост за България.

Нагоре по течението на река Черни Лом – край Кошов и край Червен, са били разрушени два стари бента. Те отдавна нямат стопанско значение, но са влияели негативно на живота в реката.

От WWF обясняват, че редица подобни съоръжения преграждат дунавските притоци и прекъсват естествената им връзка с голямата река. Това вреди на живота както на рибите от вътрешните реки, които имат нужда да се придвижват нагоре и надолу по течението в търсене на храна и подходящи за размножаване места, така и на обитателите на река Дунав, много от които имат нужда да навлизат в по-плитките притоци през определени периоди от годината.

По думите на Иван Христов от WWF, изграждането на рибния проход е станало след много внимателно проучване, установило под бента при Басарбово много дунавски пришълци – белопера кротушка, бяла мряна, бабушка, червеноперка, бабка, морунаж.

Цонка Христова, директор на природния парк „Русенски Лом“, обясни, че освен върху биоразнообразието в парка, дейностите имат положителен ефект и върху хората. Например, премахването на бента край Кошов намалява риска от наводнения, тъй като преградата е създавала предпоставки за затлачване на реката и заливане на имоти в селото.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили