Бившият завеждащ катедра по графика към Националната Художествена академия и учител на десетки талантливи български творци- професор Галилей Симеонов от монтанското село Гаврил Геново ще бъде настанен в социален дом, при негово желание.
Това е съобщил тази сутрин бившия министър на културата и настоящ депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов. Историята на тънещия в нищета и мизерия именит български професор и автор на най- известния портрет на Васил Левски стана публично достояние, благодарение на негов ученик. Професор Симеонов ще може да отиде в социален дом, ако от пожелае.
За тъжната история на една от емблемите на българското изобразително изкуство, 91 годишният художник разказа негов ученик- зографът от Казанлък Евгений Чалъков.
Той открива професора да тъне в мизерия, сред покъщнина и отпадъци, спящ в каруцата, поради липса на ток в къщата. Заради неплатени сметки електричеството в дома на професора е прекъснато отдавна.
Човекът, който оставя за съхранение и продажба на Галерията в Монтана над 100 свои творби, други няколко в месарски цех- срещу обещанието за ремонт на дома му, живее в потресаваща мизерия.
На тъжната история на професора си, Евгений Чалъков попада случайно ,след като води в дома на проф. Симеонов колекционер на платната му, с желание да ги купи.
Двамата правят всичко възможно историята на именития български творец да стане достояние до възможно повече хора.
Търсят се и хора, които да помогнат да бъдат върнати над 130-те платна на професора от галерията, както и тези от колбасарския цех.
Амбицията им е да се ремонтира жилището на професора, като то се превърне в галерия- музей, а един от именитите български творци на 20 век да прекара остатъка от живота си достойно.
Снимки: Фейсбук