Разделят настанените в Русе украински спортисти, Общината не е кандидатствала по програмата за хуманитарна помощ?

0

Има опасност младежите от отбора по кану-каяк на Украйна, които бяха настанени в хостела на гребната база в Николово, да бъдат разделени. За това алармираха от фондация „Право на детство“, която заедно с Каритас подкрепят финансово отбора.

Причина е, че Община Русе не е кандидатствала по държавната програма за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в България вследствие на войната в Украйна. Програмата би обезпечила общината с по 40,00 лв. на ден за 47 човека, или 56 400 лв.

От месец март тази година русенската фондация „Право на детство“ подкрепя финансово настанените от община Русе в общинска собственост  гребци от националния отбор по Кану-каяк на Украйна – 42 непълнолетни и техните треньори. С помощта на множество дарители те покриват възникнали нужди от всякакво естество – пране, храна и други, като тези нужди непрекъснато нарастват.

Според споделените разходи между фондацията и други дарители, месечната издръжка на отбора е около 25 000 лв. Въпреки че това изключително затруднява другите им дейности, от „Право на детство“ заявяват, че ще поемат разходите и за месец май, но вече имат опасения, че техните усилия са недостатъчни за справяне с проблема.

Затова от фондацията изпратиха и отворено писмо до кмета Пенчо Милков, областният управител Анатоли Станев, както и до премиера Кирил Петков.

Пълния текст на писмото:

ДО:

Г-Н ПЕЧНО МИЛКОВ,

КМЕТ НА ОБЩИНА РУСЕ

Г-Н АНАТОЛИ СТАНЕВ, ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ РУСЕ

Г-Н КИРИЛ ПЕТКОВ, МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ НА Р БЪЛГАРИЯ

КОПИЕ ДО:

Г-Н ИВО ПАЗАРДЖИЕВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ РУСЕ

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ

ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ – ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ МАРГАРИТИС СХИНАС, Утвърждаване на европейския начин на живот

КОМИСАР ЯНЕЗ ЛЕНАРЧИЧ EUROPEAN HUMANITARIAN RESPONSE CAPACITY (EHRC)

ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ,

КОМИСИЯ LIBE

ЕВРОПЕЙСКИ СЪВЕТ

СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЕВРОГРУПАТА

ПРЕДСТАВИТЕЛСТВОТО НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ В БЪЛГАРИЯ

ПРЕДСТАВИТЕЛ НА УНИЦЕФ – БЪЛГАРИЯ Г-ЖА КРИСТИНА ДЕ БРОЙН

ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА ВКБООН В БЪЛГАРИЯ

 

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

От месец март тази година фондация „Право на детство“, гр. Русе подкрепя финансово настанените от община Русе в общинска собственост – гребна база в с. Николово гребци от националния отбор по Кану-каяк на Украйна – 42 непълнолетни и техните треньори. С помощта на множество дарители ние покриваме възникнали нужди от всякакво естество – пране, храна и други нужди, като тези нужди непрекъснато нарастват. Имаме готовност да заплатим и възникналите режийни разходи на общинската базата, в която юношите са настанени, тъй като разбрахме, че община Русе няма възможност да ги покрие сама.

По груби калкулации, базирани на споделените разходи между нас и останалите дарители, знаем, че месечната издръжка на целия отбор – 47 юноши и възрастни, възлиза на около 25 000 лв. Нашата фондация, заедно с други дарители и неправителствени организации, има готовност да покрие този разход и през месец май, макар това да затруднява силно нашата дейност, тъй като ние нямаме допълнителни средства да покриваме възникващите административни разходи около обезпечаването на тази подкрепа, а също така подкрепяме и още около 260 деца и възрастни бежанци от войната в Украйна.

Нашата мисия е да отстояваме човешките права и правата на децата. Ние сме

обезпокоени, че макар да правим всичко по силите си за да се чувстват тези деца и техните треньори добре обгрижени и да бъдат защитени в нашата държава, силите ни като представители на гражданското общество не са достатъчни. Тревожен за нас е фактът, че може да се наложи отборът да бъде разделен и за част от непълнолетните младежи и треньорите им да се търси алтернативно настаняване. Предвид обстоятелствата и нашия опит, ние смятаме, че разделянето на отбора ще донесе допълнителни травми на юношите и треньорите им, освен вече нанесените от войната.

През тези близо два месеца отборът се чувстваше добре в град Русе. Юношите имат възможност да продължават тренировките си, стараем се да осигуряваме за тях културни и социализиращи дейности. Те опознаха града, срещнаха нови приятели.

В тази връзка молим за ясен отговор на възникналите у нас въпроси:

  1. Каква е причината Община Русе да не кандидатства по държавната програма за

ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила в България в

следствие на войната в Украйна? Програмата би обезпечила общината с по 40,00 лв. на

ден за 47 човека, или 56 400 лв. за месец. Не е ли това добра възможност за развитието на общинския хостел?

  1. Знаем, че в гребната база няма кухня, но има столова. Запозната ли е Община Русе с възможността изхранването на настанените юноши да се реализира чрез външна услуга?
  1. Конкретно кои нужди на юношите до момента са покривани от Община Русе?
  2. Конкретно кои нужди и разходи в бъдеще е възможно да бъдат покривани от Община Русе?
  3. Съществува ли механизъм, по който част от разходите по обгрижването на юношите – гребци да бъдат покрити от държавата? Какъв е той и конкретно за кои техни нужди?
  4. Какви са препоръките на Община Русе и държавата към гражданите и НПО, които помагаме на украинците в Русе? На каква конкретна подкрепа можем да разчитаме от Ваша страна?

Благодаря предварително за това, че ще разгледате и отговорите приоритетно на нашите въпроси!

Оставам на разположение,

Йоана Терзиева – Фондация „Право на детство“

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили