Първият по рода си в страната наръчник за избор на морска храна – Рибен буквар 2.0. беше представен в Екомузея в Русе.
Той представлява пълен списък на рибите, които се използват за изхранването на населението и има за цел да консултира потребителите как да избират морската храна, която консумират, без това да причинява вреди на водния свят.
Посетителите могат да видят и интерактивна инсталация – макет на кит с внушителни размери, в който могат да се видят изображенията на видовете риби. Той ще остане в Екомузея до 31 януари 2017 г. Дадени са и съвети как консуматорите на рибни продукти могат да помогнат за опазване на популацията на рибите в реките моретата и океаните.
Повече от 90% от рибните запаси се експлоатират до краен предел, подчерта организаторът на промяната Иван Радев. До това, по думите му, води свръх улова, който доста често е нерегламентиран. Затова потребителите трябва да са информирани какви точно рибни продукти трябва да консумират, защото това може да допринесе за запазването на многообразието на рибното богатство.
Според статистиката, изнесена от WWF, за последните 40 години рибните запаси, използвани за изхранване от човечеството, са намалели наполовина. Данните сочат, че Европейският съюз е най-големият вносител на риба в света, което показва, че европейският потребител има възможността да промени ситуацията, ако разполагат с необходимата за това информация.
Електронната версия на Рибен буквар 2.0 може да бъде открита на адрес riba.wwf.bg