С феноменална обиколка Хамилтън спечели полпозишън на Спа

0
С феноменална обиколка

Световният шампион и настоящ водач в генералното класиране Люис Хамилтън ще стартира от първа позиция в надпреварата за Голямата награда на Белгия във формула 1 утре.

Хамилтън се възползва по най-добрия начин от сложните условия на пистата „Спа“ и направи феноменална последна обиколка на мократа писта, измъквайки полпозишъна от ръцете на основния си претендент Себастиан Фетел. Британецът спря електрониката на 01:58.179 минути, изпреварвайки Фетел със 0.726 секунди .

Голямата изненада на пистата обаче беше отборът на „Форс Индия“, който буквално дни след като едва оцеля и запази мястото си във Формула 1, класира и двата си болида на втора стартова позиция. От трета позиция ще потегли Естебан Окон, а от четвърта – Серхио Перец. Място в ТОП 10 на стартовата решетка намериха още:

1. Ромен Грожан – Хаас
  2. Кими Райконен – Ферари
  3. Макс Ферстапен – Ред Бул
  4. Даниел Рикардо – Ред Бул
  5. Кевин Магнусен – Хаас
  6. Пиер Гасли – Торо Росо

В първите две части на квалификацията пилотите на „Ферари“ бяха най-бързи, подобно на темпото, което демонстрираха през целия уикенд. В първата част Кими Райконен имаше най-добрият резултат пред Валтери Ботас и Хамилтън. След това Фетел беше много бърз и завъртя обиколка за 1:41.501.

Драмата настъпи във финалните 12 минути. Тогава на пистата заваля дъжд, който обърка сметките на всички фаворити. Хамилтън запази спокойствие и направи много бърза обиколка, която го изкачи на първа позиция.

Това ще бъде първо състезание след лятната ваканция във Ф1. Миналата година победител в Гран при на Белгия стана Хамилтън, който има още два триумфа на тази писта (2010, 2015).

В тазгодишната надпревара Хамилтън е начело в генералното класиране с 213 точки, следван от Фетел със 189 и Кими Райконен със 146.