С тържествена заря-проверка Бяла отбеляза 144-ата годишнина от Освобождението

0

С тържествена заря-проверка в Бяла бе отбелязана 144-ата годишнина от Освобождението на България и 145 години от освобождението на града от османско иго.

Бяла е второто по-голямо българско селище след Свищов, което бива освободено от османското владичество. В града пребивава близо месец главната руска императорска квартира, като същевременно са настанени и ред тилови учреждения. Още през лятото на 1877-а Бяла се очертава като главен опорен пункт на Русчушкия отряд и запазва това си значение до зимата. Именно поради този факт тя се приема и за първата столица на новоосвободената българска земя.

По традиция церемонията започна с поднасяне на венци и цветя и проверка на почетния караул на роти от Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. В своето слово към съгражданите си кметът Димитър Славов припомни множество исторически факти, като това, че именно в Бяла българският княз Александър I Батенберг получава първия си войнишки кръст „За храброст“. В речта си Славов отдели специално внимание и на подвига на баронеса Юлия Вревска, която заедно с още четири медицински сестри, се е грижела за над 400 ранени войници в продължение на над половин година.

По-рано през деня се състоя церемония по връчване на специалната награда от деветнайсетото издание на международния фестивал на червенокръстките и здравни филми на документалния филм „Ангелът на милосърдието“, посветен на баронеса Юлия Вревская. Режисьор на филма е Борис Радев, а сценарист – Аделина Радева.

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили