„Никога не е имало такава криза – при която съзнателно спираме икономиката, потребителите от това да потребяват, производителите от това да произвеждат. В тази безпрецедентна ситуация спешно трябваше да се намесим, за да преодолеем риска от масови фалити и масова безработица.
Това каза неговият Кристалина Георгиева, изпълнителен директор на Международния валутен фонд, в интервю за БНР.
По думите й, Фондът е трябвало „бързо да осигурим мощен финансов ресурс и това беше направено:
12 трилиона долара – финансови мерки и поне 6 трилиона от централните банки – тези мерки означават спасение на световната икономика, нещо като финансов спасителен пояс.“
Георгиева, която от година е н начело на световната финансова организация каза също, че в първите седмици на новите правила е имала щастието да убеди 189-те страни членки да гарантират финансовата мощ на МВФ и да се осигурят 1 трилион долара на първата годишна среща. По думите й, „ако не е Фондът, това би значело трагедия за милиони хора.“
Георгиева даде на хората и държавите странен и необичаен съвет, а именно:
„Харчете, но пазете квитанциите, за да сте отговорни към своите граждани“. Разбира се, това не може да продължи безкрайно, икономиката не може да остане прекалено дълго на изкуствено дишане, трябва да се търсят новите перспективи – икономиката на знанието, зелената икономика, добави тя и подчерта, че е „много е важно светът да се опази и от екологичната криза.“