След 4000 км. в жега и снежни бури русенец стана първият българин, преминал по „Тройната корона“

0
След 4000 км. в жега и снежни бури

След 4000 км. в жега и снежни бури русенският пътешественик Петър Ванев стана първият българин прекосил „Тройната корона за преходи на дълги дестинации в САЩ“. Изпитанието включва Тихоокеанският хребетен път, Апалачката пътека и Континенталният преход.

Тази година русенецът успешно премина третия етап – Континенталния преход. Експедицията се осъществи с подкрепата на Община Русе, Фондация „Русе – град на свободния дух“, Сдружение „Поломие“ и спонсори.

„Преминах Континенталния преход, преминаващ през щатите Ню Мексико, Колорадо, Уайоминг, Айдахо и Монтана за четири месеца и половина“. Началото бе на 22 март тази година. Това беше тежък преход със сериозна дължина“, разказа след завръщането си Ванев..

Първите 140 км от щата Ню Мексико били характерни със сушави отсечки и температури до 35 градуса. Сянка почти липсвала. На места младият мъж пиел вода от корита за добитък, която предварително филтрирал. След жегата дошъл и снегът, с който преходът претърпял обрат. Най-голямото предизвикателство за него било в началото на щата Колорадо в края на април и в началото на май.

„Попаднах в тежка снежна буря на 1 май, която приключи със спасителна акция. В първите три дни, докато вървях по тази отсечка, синоптичната прогноза се смени рязко. Натрупа повече от метър пресен сняг. Придвижването беше бавно и трудно. Преди положението да стане много сериозно за здравето ми, използвах сателитен предавател, чрез който изпратих SOS-сигнал. Беше около обяд, а заради лошото време местната спасителна служба успя да дойде с хеликоптер и да ме измъкне от капана, в който бях попаднал, на следващия ден в късния следобед. Всичко се размина с леки измръзвания на пръстите на краката и снежна слепота. Възстанових се бързо и направих втори опит да прекося тази част от маршрута“, разказа пътешественикът.

Преходът преминал отново при снежна буря, но този път успешно. Наложило се да промени и посоката си на движение. „Трябваше да нареждам отсечките от прехода като пъзел, за да е безопасно преминаването ми по тях“, каза Ванев.

Снежните бури, спасителната акция и възстановяването го забавили около 27 дни, които русенецът трябвало да навакса, изминавайки пеша по около 50 км на ден. Така след физическото предизвикателство дошло и психическото.

„В един момент се чудиш дали ще имаш възможност и време да преминеш по маршрута. Бях на ръба от прегаряне. Единственото, което се върти в главата на човек, е колко мили му остават, колко е изминал и къде е следващата спирка за почивка или набавяне на нова храна. Опитах се да се абстрахирам от тези мисли и на 6 август изминах всички етапи от прехода“, обясни Ванев. По думите му след подобно преживяване човек осъзнава, че егото и целите не са това, което трябва да го движат в такива ситуации. „Личната безопасност, грижата за живота и здравето са по-важни, защото пътеката пак ще е там догодина. Ние обаче имаме един живот в тази игра“, каза Ванев.

Младият мъж решил да отправи поглед към т. нар. Тройна корона на САЩ, като в началото било лична инициатива и мотив да се предизвика.

„Исках да видя дали мога да направя нещо, което никога не съм правил през живота си. След това интересът към този вид начинание показа, че има смисъл да продължавам, тъй като ми доставя удоволствие, изгражда ме като човек. Разбрах, че хората сме много по-способни, отколкото си представяме“, казва Ванев. Той посочи, че „Тройната корона“ не е материална награда и допълни, че преди да замине за САЩ негови приятели му подарили сламена шапка с три значки от различните преходи, която да го мотивира.

„При тези преходи материални награди няма. Това е индивидуален и личностен път, предизвикателство. Целта е физическа натовареност или душевна и психическа промяна след прекосяването. В края на прехода не те чака ковчеже със злато. Наградата е това преживяване и споделянето му с хората“, обясни Ванев.

За първия си изминат преход – Тихоокеанския хребетен път, русенецът вече издаде книгата „Пътека през огън и лед“. Предстои скоро да излезе от печат и разказът му за Апалачката пътека, а за последния си трети преход ще пише идната година.

Петър Ванев е  първият българин прекосил Тихоокеанския хребетен път в Северна Америка – екстремен маршрут от границата на Мексико до границата на Канада с дължина 4240 км. Пътят му е известен като един от най-трудните пешеходни преходи в новия свят. През миналата 2018 година той успя да премине и Апалачката пътека. С прекосяването на Континенталния преход той успя да осъществи мечтата си  за Тройната корона, която до края на 2018 година е била прекосена от 396 души от цял свят.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили