Според управляващите кризата, няма недостиг на болнични легла, медикаменти и предпазни средства

0

Има достатъчно болнични легла, лекарства и предпазни средства за лечение на заразените с коронавирус, но натискът върху болничните заведения става все по-голям, поради което гражданите трябва да проявяват разум и да спазват противоепидемичните мерки.

Това са част от посланията от редовния седмичен брифинг, на който в четвъртък говориха здравният министър Красимир Ангелов, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов.

Това пише в обзорен материал за здравната криза у нас и развитието на епидемията  сайтът „Свободна Европа“.

Колегите правят анализ и обобщения на  изказвания на ръководещи ситуацията и предприетите мерки до момента.

Заетост на болничните легла

По думите на здравния министър само 30% от всички болнични легла, предназначени за пациенти с COVID-19, са заети, а в интензивните отделения „приблизително около 20%“.

По-рано тази седмица той издаде заповед, с която задължи всички болнични заведения в страната да разкрият допълнителен брой легла за лечение на пациенти с коронавирус. В София, където е и най-висок броят на новозаразените и на хоспитализираните, броят е достигнал 3000, от които 250 са за интензивно лечение. Това съобщи проф. Балтов от „Пирогов“ по време на брифинга.

Той подчерта, че натискът върху болниците става все по-сериозен, особено защото се налага лекарите в тях да преглеждат и пациенти с леки симтпоми, за които не се налага да са в лечебно заведение.

„Ако личният лекар поеме лечението на леките пациенти, това нас много ще ни облекчи.  По този начин ще намалим и натиска върху болниците, който в момента е наистина много сериозен“, допълни още проф. Балтов.

Той призова хората сами да взимат решението и да си останат вкъщи при първите леки симптоми на заболяването като леко увеличаване на температурата и мускулна отпадналост, а при влошаване на симптомите да информират личния си лекар или РЗИ.

Наличието на медикаменти и предпазни средства

Здравният министър каза, че в държавата има достатъчно медикаменти за лечение на COVID-19, както и достатъчно предпазни средства за медиците и обикновените граждани.

„В момента приключихме процедури, по които ще бъдат доставени допълнителни количества, за да изпълним нуждите на държавата за месеци напред“, каза Ангелов.

Днес е пристигнала и още една част от държавната поръчка на лекарството ремдесивир, договорено за редовни доставки през следващите 5 месеца. По думите на Ангелов след получените в четвъртък 1700 флакона, се очакват още 4300 да пристигнат следващата седмица.

Министърът подчерта, че няма недостиг на лекарството, препоръчано от Европейската комисия за лечение на COVID-19, но обърна внимание, че то не е универсален лек срещу вируса, а следва да се прилага само при конкретни изисквания за състоянието на пациента и нивото на напредналост на болестта.

„Нека всички български граждани, които имат симптоми, които лежат в лечебните заведения, да не гледат на лекарството ремдесивир като панацея. Винаги лекарят преценява ползата и рискът от прилагането на всеки един медикамент“, поясни той.

Нов протокол за работа с пациенти с COVD-19 и тяхното лечение ще бъде изпратен на всички лечебни заведения днес. Според Ангелов той съдържа най-актуалната информация и утвърдени практики от медиците в целия свят и лекуващите лекари в България, които са на първа линия от началото на епидемията в страната през март.

Натиск върху здравната система

 

Линейка с пациент с коронавирус е посрещната от медици в "Пирогов"
Линейка с пациент с коронавирус е посрещната от медици в „Пирогов“

Системата за момента се справя максимално добре, но е необходимо затягане и увеличаване на мерките, смята главният държавен инспектор доц. Кунчев. Той изрази възмущение, че по думите му в пресата и социалните мрежи се налага „някакъв извод за тотален хаос в системата“.

Предложения за нови и по-строги мерки

В цяла Европа се наблюдава сериозно увеличение на заболяемостта и смъртността, като в България ситуацията е средно тежка по тези фактори, каза още  главният държавен инспектор Ангел Кунчев.

През последните 14 дни заболяемостта в България е 388 на 100 000, което поставя страната на 17 място от 30 страни в Европа. Нивото на смъртност е по-високо – с коефициент от 5,2 на 100 000 се нареждаме на 10 място на континента.

За сравнение Кунчев даде най-тежките страни – в момента са регистрирани нива на смъртност от 19,1 на 100 000 в Чехия и 11,4 на 100 000 в Белгия. Той подчерта, че не е невъзможно да достигнем тези нива, ако се влоши настоящото темпо на заразяване и на спазване на мерките.

Снимка: Свобдна Европа

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили