Тайните на хубавата салата

0

Шопската салата е традиционна и любима на българите. Тя присъства задължително на трапезата ни. Каква е тайната на хубавата салата? Това са вкусните зеленчуци, които е най-добре да отгледаме сами. Ароматни и месести домати, хрупкави и сочни краставици, вкусен пипер – всички те, откъснати току-що от градината ни. Да, това е тайната на вкусната салата!

Нашите агрономи са Ви подготвили полезни съвети за това как се отглеждат домати. Следвайте ги, за да може да се насладите на органичния и истински вкус на любимите ви зеленчуци. 

Какво е важно да знаем?

Изборът на семена е от изключително значение. На пазара се предлага голямо разнообразие от сортове – ранни, късни, за оранжерия, за отглеждане на открито, подходящи за консервиране и много други. Трябва да сте наясно какво търсите, за да изберете подходящия вид зеленчуци. Ние Ви препоръчваме да заложите на сортове, които са устойчиви на болести. Така ще имате богата реколта и по-малко разходи за препарати за лечение. Когато търсите качествен вкус, бъдете склонни да направите компромис с добивността. Обикновено сортовете, които са предназначени за пазара се характеризират с висока добивност и устойчивост при транспортиране и съхранение, но те от своя страна може да отстъпват по вкусови качества. Новите хибридни сортове осигуряват добро съотношение между вкус, устойчивост и добивност.

Отглеждането на разсад е един от най-важните моменти. Качестваният и здрав разсад ще Ви осигури богата и вкусна реколта. Затова е много важно да се грижите за него – да го торите, поливате, да му осигурявате достатъчно светлина и не на последно място да го закалите добре, преди да го пресадите на постоянно място. Препоръчваме Ви още при засяването на семената да ги полеете с Био Хийл. Този невероятен продукт е напълно органичен, богат е на хуминови киселини, съдържа Trichoderma harzianum и 5% екстракти от морски водорасли. Trichoderma harzianum унищожава патогенните гъбички в почвата като питиум, фитофтора, Rhizoctonia, Fusarium, които са причина за гниенето. Също така намалява развитието на токсични съединения, които пречат на растежа. 

Правилното и навременно торене е гаранция за успех. Важно е да знаете в кой момент, какви микро и макроелементи са необходими на Вашите зеленчуци. Ние предлагаме специални торове за всеки вид – за домати, пипер и краставици. Всеки един от тях е съобразен със специфичните изисквания на различните зеленчуци и така гарантира тяхното правилно вегетативно развитие, а оттам и по-богата и по-вкусна реколта. Препоръчваме органичните и натурални торове, защото те са щадящи към околната среда и осигуряват по-добър вкус.

Правилният режим на поливане е другото важно условие, което трябва да спазвате. Краставиците, доматите и пиперът имат различни нужди и режим на напояване. При краставиците поливането е и пряко свързано с вкуса им. Затова е важно да се запознаете с нуждатата от вода на всеки вид зеленчук и да я спазвате стриктно. Избягвайте засушаването и преполиването – те са еднакво вредни за растенията. 

Защита от болести и вредители – Най-важно е да използвате натурални и екологични препарати за растителрна защита. Те не замърсяват почвата и околната среда и освен това не намаляват качеството на вкуса на зеленчуците. Нашият съвет е да действате превантивно и да заложите на предпазване, а не на лечение. Ако добре защитите Вашите растения те няма да бъдат нападани от вредители и болести и ще ви спестят много грижи, труд и средства. Освен това ще се радвате на вкусна и богата реколта.

Както казахме всяка култура има свои особености и изисквания към грижите за нея. Затова ще ви споделим някои от най-важните изисквания за трите най-популярни зеленчука:

Домати: При тях задължително трябва да бъдат отстранени излишните листа:

  • Пожълтелите
  • Намиращите се в долната част на стърка до първата китка. Те постоянно контактуват с влагата от поливането и пръстта.
  • Над китките с узрели домати

Благодарение на премахването на тези листа въздухът ще циркулира по-добре около стърка. Стеблото и плодовете ще получават повече слънчева светлина. Важно е обаче да имате предвид следното: премахването на листата трябва да става постепенно, не повече от два-три листа на ден. Едновременното отстраняване на повече листа ще стресира растението. Махането на листата се прави в първата половина на деня в слънчево време, за да могат стъблата да изсъхнат на слънце. Над всяка китка с узрели домати трябва да се оставят по 2-3 листа. Не забравяйте и колтученето, то също е от изключително значение.

Източник на изображение: Pixabay.com

Краставицата е топлолюбива култура, а много стопани я поливат директно от маркуча. Освен че рязката струя измива корените, но и студената вода причинява на краставиците температурен шок. В резултат корените биват покосени от кореново гниене и не могат да си набавят от почвата нужните им хранителни вещества и концентрацията на кукурбитацин в завръзите рязко се повишава. Трябва да поливате краставиците така, че те да са постоянно влажни. И, разбира се, не с вода от чешмата, а с престояла.

Пипер: Ако отглеждате различни сортове пипер е добре при пресаждането да ги отделите един от друг, за да не се опрашват. Може да разграничите различните сортове като засадите между тях високи растения като царевица, слънчоглед, домати и др.

Безспорно не е лесно да се отгледат вкусни, ароматни и сочни зеленчуци. Изисква се търпение, много труд и спазване на определени изисквания. Но сме убедени, че опитвайки невероятно вкусната салата, която сте направили сами от зеленчуците, откъснати от собствената ви градина, ще ви убеди, че всички усилия си заслужават. 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили