Влизаме в дългов трап. Следващото правителство ще завари 16,6 млрд лева дупка в бюджета!

0

„Следващото правителство – каквото и да е то и на когото и да е то, ще бъде изправено в следващите 2 до 3 години пред една дупка от минимум 16,6 млрд. лв. в бюджета.

Това заяви за сайта Епицентър. БГ от Лондон икономистът проф. Димитър Иванов,  анализирайки предвиденото в Бюджет 2021 за момента.

И подкрепи тезата си със следната сметка: „10 млрд. лв. са по бюджетния дефицит за следващата година. 10 млрд. отиват за „макар и добри, социални подаръци, които са дебалансирани и не са финансово устойчиви“. С 1 млрд. 780 млн. лв. се увеличава и подобрява пенсионната система, но това е един фиксиран разход за всяко следващо правителство. Това е сума, която трябва да прибавим към тези 10 милиарда. На всичкото отгоре през 2022 и 2023г. идват два големи падежа по еврооблигации, които следващото правителство ще трябва да плати – на стойност 2,4 и 2,2 млрд. лв. Всичко това прави минимално сумата от 16,6 млрд. лв. за следващото правителство.“

Според икономиста, “ това е един предизборен бюджет и няма съмнение в това. Всички мерки за увеличаване на заплати в образование, администрация, пенсии са положителни мерки, но те се отразяват на здравословността на този бюджет“, допълни  проф. Иванов.

Няколко са и  големите проблемит пред новия Бюджет 2021, според него:

На първо мяст- този бюджет не ни вади от кризата, макар и „антипандемичен бюджет“, според финансовия министър Кирил Ананиев.

Ситуацията, в която живеем в последните 8 месеца в чисто икономически план,професор Димитър Иванов определи като “ уникална“.

По думите му, предложените  мерки, макар и големи в областта на пенсиите, бизнес, заетост, образование, здравеопазване – са добри, но не са финансово устойчиви, тъй като не е известно колко дълго ще продължи кризата и бюджета ще стигне за нови и нови решения.

 

Това не еантикризисен и антиКовид бюджет, убеден е икономистът.

„Ползването на дълг особено при ниски лихви е полезно, но трябва да се внимава. Ние влизаме , щем не щем, в един дългов трап,капан. Забележете, скоростта на увеличаване на външния ни дълг надвишава вече за 3-та поредна година скоростта на растеж на икономиката. Имаме 2018 – 2019г. – 4,2,а за тази година ще е още повече. На всичко отгоре производителността е намаляла в пъти. Ние нямаме балансирано точно оптимизирано изразходване на този дълг“, каза той. Имаме огромен бюджетен дефицит, който трудно ще бъде преодолян следващите 3,4,5 години.

Професор Иванов е категоричен, че макроикономическата стабилност, спазвана досега, е сериозно компрометирана с този бюджет и сериозно разклатена е и дълговата устойчивост.

„За бизнеса има помощ, но тя също е твърде дискусионна и слаба, защото основната мярка 60/40 е финансирана изключително слабо от бюджета само 300 млн.лв., и то до март месец. Във всички развити страни тази сума е далеч по-висока. И освен това тя е съпроводена с нещо – еднократно или двукратни директни парични помощи за целия сектор на услугите – туризъм, артисти, консултанти, малки и средни бизнеси. Такова нещо няма, хората издъхват, бизнесите им фалират.“, даде още една критика към харчовете на правителството проф. Димитър Иванов.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили