Запознават преподаватели с опасностите, които дебнат децата в интернет

0

cyberТова е заключението на специалистите от Министерство на вътрешните работи и Академията за киберразследвания. Днес експерти очертаха пред преподаватели по информационни технологии от русенски училища кои са най-новите тенденции в заплахите при ползване на информационни компютърни технологии от деца и предотвратяването им. Сред лекторите бе Явор Колев, който е с дългогодишен опит в сектор „Компютърни престъпления” в МВР и специалисти от Международна академия за обучение по киберразследвания. Експертите бяха категорични, че възрастни и деца трябва да разберат, че макар и виртуален интернет е реален свят. cyber 3Именно за това е важно от Министерството на образованието да направят така учебните програми, че да се говори за опасностите в социалните мрежи и онлайн игрите.  В момента имало заложени четири часа в програмата на децата, но това което ги учели било далеч от реалната заплаха която ги дебне.

Деца, които са с проблеми в семейството и са с по-лабилна психика, могат да посегнат на живота си след упражнен тормоз в мрежата, категорични са експертите. Натискът от съученици в училище винаги ще го има, но с интернет той става 24-часов, коментира Георги Андреев координатор на Националния център за безопасен интернет при Фондация „Приложни изследвания и комуникации“. След подобни ситуации които се отразяват изключително тежко психиката им, няколко деца са опитали самоубийство, за щастие неуспешно.

Често тийнейджърите сами провокират тормоза върху тях. Такива били случаите когато момичета на по 12-14 години сами качват свой голи снимки във Фейсбук, а след това стават обект на хиляди неприятни коментари. В подобни ситуации понякога се стига до саморазправа между деца и между родители. Традиционно момичетата са по-агресивни, но пък момчетата са по застрашени с онлайн игрите в които често влизат, сочат статистиките.

По думите на специалистите най-честите атаки в момента стават през профилите в социалната мрежа Фейсбук и то заради слаби пароли. Оказало се, че ако паролата е само от думи тя може да бъде разбита за 3 секунди. За да бъде максимална защитата били необходими 32 символа и то от цифри.  Изключително проблемно

Проблем се оказва това, че когато в полицията се подаде сигнал за извършено престъпление в интернет срещу дете, няма служител, който да реагира адекватно и навреме.

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук