В България се отчита намаляване на заболяемостта от ракови заболявания, но в същото време смъртността от тези заболявания е най-висока в Европейския съюз.
Това показват данните в Европейския регистър на неравенствата при раковите заболявания за всички държави — членки на ЕС, Норвегия и Исландия.
Публикуваният профил на България показва, че тя е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак. За периода 2011 – 2019 г. при нас броят на починалите от онкологични заболявания показва ръст от 8% при мъжете и 5% при жените, докато за ЕС данните са спад от 10% при мъжете и 5% при жените.
Онкологичните заболявания с най-висок дял от общата смъртност от рак в България през 2019 г., са ракът на белия дроб, ракът на дебелото черво и ректума, ракът на гърдата, ракът на панкреаса, ракът на простатата и ракът на стомаха.
Спад в смъртността е отчетен при рака на стомаха (-17 %), мозъка (-7 %) и черния дроб (-5 %), докато при рака на белия дроб и гърдата не са настъпили особени промени в смъртността през периода.
Любопитна подробност е, че заболяемостта от рак в България е по-ниска от тази в повечето други държави от ЕС. Въпреки че това е положителен признак, той следва да се тълкува внимателно, като се имат предвид други показатели — като смъртността от рак и петгодишната преживяемост на пациентите – с оглед на наличието и достъпа на българското население до услуги за профилактика, диагностика и скрининг, се подчертава в доклада.
Според Европейската информационна система за рака (ECIS) на Съвместния изследователски център, новите случаи на рак през 2020 г. в България са около 35 000.